Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto
NEW SCIENTIST ⟩ Kaalulangetamise mõistuse ja ainevahetuse vahelises sõjas jääb tihti kaotajaks inimene ise Põhimõtteliselt kõlab see nn vana tõde lihtsasti: söö vähem ja liigu rohkem. Rasvumisega võitlemiseks on taoline toitumisnõuanne kehtinud aastakümneid. Aga vaatamata kalorite loendamisele, pidevale dieedipidamisele ja treenimisele, kasvab rasvumisega kimpus olevate inimeste arv üleilmselt pidevalt. Näiteks olid USA-s inimesed 2021. aastal kaalukamad kui 2020. aastal. See omakorda suurendab riski, et üha enamal hulgal inimestel areneb välja diabeet või mõni muu tõsine krooniline haigus. Miks taoline – söö vähem ja liigu rohkem – loogika kaalujälgimisel tegelikult ei toimi?
NEW SCIENTIST ⟩ Mäluekspert: inimeste pähe valemälestusi istutada on väga lihtne (1) Pole inimest, kes oleks inimmälu ekslikkuse paljastamiseks teinud rohkem kui Elizabeth Loftus. 1990. aastatel, kui oli kerkinud paanika, et ringi liiguvad satanistlikud jõugud, kes lapsi kuritarvitavad, näitas psühholoog, kui lihtne on inimestel luua valemälestusi sündmustest, mida kunagi juhtunud pole. Kõik, mida selleks vaja, oli vaid neid asju korduvalt ette kujutada. Tol ajal oli tegemist levinud psühhoteraapia tehnikaga oletatavate allasurutud mälestuste taastamiseks.
Suur lugu
NÄDALA TEADUS ⟩ Sel aastal võtan ennast kätte ja hakkan paremaks inimeseks Suurem osa meist muudaks hea meelega midagi oma isiksuse juures. Näiteks tahaksid paljud meist olla kohusetundlikumad, sotsiaalselt aktiivsemad või muretseda vähem. Ehkki mõned soovitud muutused juhtuvad paljudega vanemaks saades niikuinii, võivad muutustele kaasa aidata nii psühhoteraapia kui ka teaduspõhised eneseabivõtted, nagu taskuteraapia nutitelefoni abil. Uus aasta on pidulikult vastu võetud. On välja puhatud ja toad on ära koristatud. Nüüd on paras aeg hakata mõtlema, mida saabunud aastaga õieti peale hakata.
New Scientist ⟩ Psilotsübiini usaldusväärsus kasvab Kas psühhedeelse ravi võidukäik on lõpuks algamas ning kõrgetele ootustele vastamas? Novembrikuu teises pooles avalikustati paljulubavad uuringutulemused psilotsübiini kasutamisest depressiooni raviks. Seni läbi viidutest suurim kliiniline uuring annab mõista, et ehkki psilotsübiinravi pole kaugeltki mitte panatsea – müütiline ja utoopiline kõiki haigusi raviv imerohi –, võib see aidata neid, kelle puhul praegused ravimid ei toimi efektiivselt.
New Scientist ⟩ Psühholoog: tarkus kallutatuse vastu immuunseks ei tee Inimkond seisab silmitsi tohutute väljakutsetega alates koroonaviiruse pandeemiast ja kliimamuutustest lõpetades fundamentalismi, ebavõrdsuse, rassismi ja sõdadega. Just praegu oleks meil lahenduste leidmiseks vaja selgelt mõelda. Selle asemel paistav, et usk vandenõuteooriatesse, valeuudistesse ja paranormaalsesse on tugevam kui kunagi varem. Tundub, et kannatame kollektiivselt ratsionaalsuse puudulikkuse all.

Loetumad uudised

1
2
3
4
5
Katkukitsest nõianooleni: eesti pärimuse maagilisest haiguskäsitlusest tänapäevaste meditsiiniteadmiste valguses Aegade vältel on hinnatud head tervist ja meditsiinipärimusel on folklooris oluline roll. Pärimuslikes arusaamades haigustest ja nende ravist põimuvad pikaajaline katsetustest saadud kogemus ja maagiline loogika, kusjuures arvesse võetakse ka psühholoogilisi nüansse. Artiklis vaatlen mõningate oluliste tervisevaldkondade näitel eesti pärimuslikku haigus- ja ravikäsitlust, tõdedes, et mõneski aspektis haakuvad traditsioonilised seisukohad moodsate meditsiiniteadmistega.
New Scientist ⟩ Terroriprobleemi lahendamiseks tuleb tegeleda selle algpõhjustega (1) 20 aastat pärast kaksiktornide langemist ning 2 triljoni ulatuses sõjapidamiseks laenude võtmist Ameerika Ühendriikides ning märkimisväärselt ka muudes riikides, on sõjaline tegevus kiire taandumisega lõppenud. Jääb mulje nagu oleks käsitlus terrorismist radikaalsest islamist olnud ekslik. Avaldame siinkohal Peter Byrne’i loo, mis ilmus 2017. aasta augustikuises New Scientistis, kuid pole oma aktuaalsust kaotanud tänaseni. Byrne'i intervjueeritud teadlased toovad välja aspekte, mis viitavad, et valitustel pole olnud tahet, võimet ega suutlikkust süveneda terrorismi olemusse. Viha ei saa ega tohigi olla aluseks kriiside analüüsimisel ja lahenduste loomisel aga «sõda terroriga» on olnud just sellest liialt sageli ajendatud.
Suur lugu
AK ⟩ Käbi ei kuku kännust kaugele: teadlased otsivad iseloomu ja käitumise geneetilisi juuri (3) Teadlased on isiksuseomaduste kohta juba palju õppinud: kuidas neid mõõta, kust need tulevad ja kui palju inimeste elukäiku mõjutavad. Aga endiselt on suuresti teadmata, millised elukogemused ja geenid isiksuseomadusi kujundavad või kuidas isiksuseomadusi arukate otsuste tegemisel kõige paremini arvesse võtta. Eestis on alanud ainulaadne põhjalik geenivaramu isiksuse uuring, mis püüab neile ja paljudele teistele küsimustele senisest täpsemaid vastuseid anda. Uuringus on võimalik osaleda kõigil geenidoonoritel ja igale osalejale antakse tagasisidet tema isiksuse kohta.
Ain Kallis ilmast ja muusikast Pärast pikka põuda tundus vihmasabin kauni muusikana. Tuttav talunik Põlvamaalt Toksinud internetti sõnad «Ilm ja muusika», tuli vastuseks: «Muusika. 16 °C, tuul 20 km/h, pilvine juures 270 m». Selgus, et Muusika on Harjumaal Saue vallas asuv küla, mille hetkeilma kohta andis sellist teavet üks välismaine ilmaportaal. Ent muusika kui kunstiliigi ja ilma kui pidevalt muutuva atmosfäärioleku seosed on palju põnevamad arvuti tehtud kuivast prognoosist, kirjutab Eesti keskkonnaagentuuri peaspetsialist Ain Kallis.
AK ⟩ Kontakt oma emotsioonidega aitab need muuta käegakatsutavaks Oleme harjunud emotsioonidest mõtlema kui millestki abstraktsest, millestki, mis toimub kusagil kellegi – eelkõige naiste – peas, ja on vaat et lausa kellegi fantaasia vili. Vastandame ratsionaalsust ja emotsionaalsust. Iduettevõtja Mariin Petoffer (pildil) tahab seda käsitlust muuta, ta ütleb, et emotsioonid on täpselt sama ratsionaalsed ja käegakatsutavad kui nohu, mille olemasolu erinevalt vaimse tervise probleemidest üldiselt kellegi eest varjama ei pea.
Tagasi üles
Back