Skip to footer
Saada vihje

Leiti neandertaali sõrmejälg – kuidas see võimalik on?

See 43 000 aasta vanune sõrmejälg on alles teine teadaolev neandertallase sõrmejälg ning esimene selline, mis on jäetud tahtlikult.

Hispaania keskosas San Lázaro kaljukoopas leitud punane märk kivikesel võib osutuda üheks vanimaks teadaolevaks näosümboli kujutiseks eelajaloolises kunstis – ja veelgi enam, sellel on selgelt eristatav neandertallase sõrmejälg. See 43 000 aasta vanune leid on erakordne mitte ainult oma vanuse, vaid ka tähenduse poolest, sest tegemist on alles teise teadaoleva neandertallase sõrmejäljega ning esimese sellisega, mis on jäetud tahtlikult.

Uuringu autorite sõnul avab leid uusi vaatenurki neandertallaste mõtlemisvõimele ja sümboliloomisele. Kivi, mille tooraineks on tõenäoliselt kohalikust Eresma jõest pärit kivi, pole tööriistana kasutatud, vaid sel arvatakse olevat mittepraktiline ehk sümboolne väärtus. Punase pigmendiga kivile kantud sõrmejälg ei paista olevat juhuslik plekk, vaid teadlik jälg – tõend sellest, et pigmenti kanti sõrmeotsaga kivile sihipäraselt.

Kivi, mille tooraineks on tõenäoliselt kohalikust Eresma jõest pärit kivi, pole tööriistana kasutatud, vaid sel arvatakse olevat sümboolne väärtus.
Kommentaarid
Tagasi üles