Aasta 2024 hakkab läbi saama ning aeg on aasta jooksul toimunule tagasi vaadata ka teaduse vallas. Et teada saada, millised olid kõige huvitavamad teadustööd, mis 2024. aastal valmis sai tehtud, palusin Eesti suurematel ülikoolidel ise oma tegemistest kokkuvõte teha ja välja tuua viis äramärkimist väärivat tööd ja paari lausega kirjeldada, miks on see töö tähelepanuväärne. Seda tõdesid kõik, et ülesanne on keeruline, kuna aastas valmis kordades rohkem teadustöid, kui järgnev loetelu ära katab. Aga siin see siis on.
Tartu Ülikool
Õhusaaste tekitab suurtes tööstuskeskustes lund ja vähendab pilvede hulka.
Tartu Ülikooli kliimafüüsika kaasprofessor Velle Tolli eestvedamisel võttis töörühm ajakirjas Science ilmunud töös ette aastatel 2000–2021 satelliitidega Terra ja GOES tehtud fotod. Tuhandete satelliidipiltide analüüsides märgati visuaalselt mitmed juhud, kus inimtekkeline õhusaaste tekitas pilvedesse augud. Uuringu peamise järeldusena toimivad õhusaasteosakesed jäätekke tuumadena, mis põhjustavad pilvede lumestumist.
Meditsiiniteadustes tähelepanu pälvinud uuringud põhinevad mõlemad Eesti koroonaandmestikul.
TÜ arvutiteaduste instituudi terviseinformaatika kaasprofessor Raivo Kolde ning peremeditsiini ja rahvatervishoiu instituudi epidemioloogia professor Anneli Uusküla eestvedamisel valmisid kaks uuringut: COVID-19 vaktsiinide roll tüsistuste ennetamisel ning COVID-19 vaktsiinide tõhusus pikaajaliste sümptomite ennetamisel. Mõlemal juhul näitasid tulemused selgelt, et vaktsineerimine vähendas uuritavate sündmuste esinemist.
Sotsiaalteadlased arengupsühholoogia professor Tiia Tulviste ja arengupsühholoogia teadur Jaan Tulviste uurisid, kuidas laste, emade ja isade ekraaniaeg nädalavahetustel on seotud laste keeleoskustega. Tulemused näitasid, et laste suurem ekraaniaeg oli seotud kehvema sõnavara ja grammatikaoskusega.
Seoses Venemaa sissetungiga Ukrainasse andis akadeemiline filosoofiaajakiri Studia Philosophica Estonica välja avalikkusele mõeldud erinumbri «Arutelud Vene-Ukraina sõjast». Ingliskeelse filosoofilise kogumiku autorid on üleilmselt tuntud ja tunnustatud autorid, kelle teadusliku taustaga kaasahaaravad esseed pakuvad mõtteainet ja uusi lähenemisnurki nii teadlaskonnale kui ka laiemale avalikkusele.
Tallinna Tehnikaülikool
Mammutite väljasuremist ei pruukinud põhjustada kliimamuutused
Tallinna Tehnikaülikooli geoloogia instituudi teadlased koos rahvusvahelise töögrupiga tegid uusi avastusi Siberi mammutite elu kohta viimase jääaja maksimumi ajal, mida on peetud üheks külmemaks perioodiks Maa lähiajaloos.