Euroopa Kosmoseagentuur (ESA) andis häirekella eile kell 9.27 GMT, hoiatades, et see kosmiline kivi valgustab Siberi põhjaosas taevast umbes kell 23.15 kohaliku aja järgi (16.15 GMT).
Enne sündmust ütles Belfasti Queen's University teadlane Alan Fitzsimmons, et selline objekt ei kujuta maapinnal olevatele inimestele mingit ohtu, kuid varajane hoiatus on positiivne märk sellest, et me suudame neid objekte enne nende Maale jõudmist avastada.
Igal aastal tabab Maad mitu sellise suurusega objekti ja teadlased suudavad neid järjest rohkem aina varem avastada. Esimene selline objekt avastati 2008. aastal, järgmine kuus aastat hiljem, kuid vaatlustempo on kiirenenud. Äsja nähtud asteroid C0WEPC5 on neljas etteprognoositud Maale kukkunud asteroid 2024. aastal.
Väikeste asteroidide puhul varajane hoiatamine annab astronoomidele võimaluse neid jälgida ja andmeid koguda või isegi püüda koguda allesjäänud väikseid fragmente. Fitzsimmons ütleb, et esimene selline prognoositud kokkupõrge 2008. aastal võimaldas väikeseid kivimitükke üles otsida, mis andsid olulisi teaduslikke andmeid. «Ilus oli see, et meteoriitide kirjeldus vastas täpselt sellele, mida teleskoobid enne kokkupõrget mõõtsid, näidates otsest seost selle vahel, mida me seal kosmoses nägime ja mida me hiljem maapinnal leidsime,» ütleb ta.
Kui suudame tuvastada suuremad ja ohtlikumad objektid, mis Maa poole liiguvad, võiks see pakkuda võimaluse neid kõrvale juhtida või vähemalt riskipiirkonnad evakueerida.
Nii NASA-l kui ka ESA-l on nüüd spetsiaalsed programmid asteroidide jälgimiseks ja tuvastamiseks, mis hõlmavad suurt võrgustikku spetsialiseerunud observatooriumidest, samuti amatöörastronoomidest, kes teevad mõõtmisi teadaolevate objektide asukohtade kohta, et nende orbiite paremini mõista ja nende liikumist ennustada.