Ajakirjas Frontiers in Science avaldatud artiklis kirjeldab teadlaste tiim, kuidas bioloogilised arvutid võiksid teatud rakenduste puhul võimsalt ületada tänapäeva elektroonilisi ränikiibiga arvuteid, kasutades samal ajal vaid murdosa tänapäeva arvutite ja serverifarmide jaoks vajaminevast elektrienergiast.
Biokompuutri loomist alustati väikeste 50 tuhandest tüvirakust kasvatatud ajurakust klastrite loomisega, mida tuntakse kui organoide. See on umbes kolmandik äädikakärbse aju suurusest. Eesmärgiks on saada kokku lõpuks kümnest miljonist neuronist koosnev kasvatatud protsessor, mis oleks juba umbes sama mahuga, kui kilpkonna aju. Keskmises inimese ajus on aga rohkem kui 80 miljardit neuronit.
Artiklis tuuakse esile, et inimaju ületab teatud ülesannete täitmisel jätkuvalt masinaid. Näiteks suudavad inimesed õppida eristama erinevat tüüpi objekte (näiteks koera ja kassi), kasutades vaid mõnda näidist, samas kui tehisintellekti algoritmid vajavad tuhandeid pilte, et nende eksimatut eristamist selgeks õppida. Kuigi tehisintellekt võitis 2016. aastal mängu Go maailmameistrit, treeniti seda 160 000 mängu andmete põhjal – see võrdub inimese jaoks iga päev viie tunni mängimisega enam kui 175 aasta jooksul.
Tehisaju on energiasäästlikum
Arvatakse, et inimese aju suudab salvestada rohkem, kui miljon korda rohkem keskmise koduse arvuti mälumahust (2,5 petabaiti), kasutades selleks vaid mõne vatti võimsust. USA andmefarmid aga tarvitavad aastas rohkem kui 15 tuhat megavatti, millest suure osa toodavad söel töötavad elektrijaamad.
Artiklis kirjeldavad autorid oma plaani rakendada rakukultuurina kasvatatud ajuorganeid tehisintellekti jooksutamiseks.