Ajakirjas Current Biology avaldatud uurimuse autori Pablo Muñoz-Rodríguez'i sõnul oli avastus polüneeslaste mereteede kohta õnnelik juhus. «Meil polnud plaanis [polüneeslaste rännakute] antropoloogilist küsimust uurida aga ühel hetkel taipasime, et selleks on meil andmed olemas,» ütles Oxfordi ülikooli botaanik Muñoz-Rodríguez Nature'ile.
Küsimus seisneb mõistatuses, millal maguskartul ehk bataat (Ipomoea batatis) Vaikse ookeani saartele jõudis. Seni oli peetud bataadi esinemist Polüneesias tõendiks, et sealsed inimesed olid kunagi seilanud Lõuna-Ameerika läänerannikuni välja, magusa juurika endaga kaasa võtnud ning seda kasvatama hakanud. Uurides taime genoomi selgub, et bataat pidi saartele keset ookeani iseseisvalt jõudma. Kuigi Thor Heyerdali «Kon-Tiki» teooria, et Lõuna-Ameerika rahvad asustasid Polüneesia, ei pea vett, siis maguskartul tegi selle rännaku siiski ise läbi.
Teekond selle järelduseni oli mitmeharuline. Esmalt uuriti tänapäevaste maguskartulite genoomi ning võrreldi neid metsikute sugulaste jagudega. Avastati, et üks neist metsikutest taimedest, Ipomoea trifida, asub sugupuud pidi tunduvalt lähemalt kui teised ning seega said botaanikud väita, et need kaks taime pärinevad ühisest eellasest. Taimede genoomid paljastasid veel, et pärast liikide lahknemist pidid need veel kuni poolesaja tuhande aasta jooksul omavahel paljunema, luues hübriide.
Järgmiseks võeti võrdluse alla tänapäevased bataadid Lõuna-Ameerikast ning Vaikse ookeani saarte bataadid. Muu hulgas võeti proove ka Cookiga koos rännanud loodusloolaste Joseph Banksi ja Daniel Solanderi korjatud maguskartulist. Selgus, et Polüneesia bataadid, nende hulgas ka 250 aastat vana asitõend, ning Lõuna-Ameerika mugulad lahknesid omavahel umbes 100 000 aastat tagasi. Seega ammu enne kui saartel astus inimese jalg. Polüneeslased pidi oma kodusaartele jõudes juba maguskartuli eest leidma.