Asja sisu on kõrge kiirgustaluvusega optiliste materjalide tootmine. Neid materjale võiks tulevikus kasutada tuumasünteesireaktorite talitust jälgivates diagnostikaseadmetes.
Energiat tootva tuumasünteesi kohta öeldakse naljatlevalt, et see on alati 20 aasta kaugusel. Seni püüdmata unistuse teostumine tähendaks piltlikult öeldes Päikese Maale toomist ning inimkond võiks igaveseks sõna «energiakriis» ära unustada. Tuumasünteesi abil elektritootmine on ihaldusväärne seetõttu, et võrreldes praeguste tuumajaamadega oleks keskkonnasaaste olematu ja kütusekomponente jätkuks väga kauaks.
Selle nimel teevad tööd mitmed uurimiskeskused üle maailma, teiste seas ka Euroopa tuumasünteesiuurijate ühendus EUROfusion. Ühenduse ülim eesmärk on hakata tuumasünteesi abil elektrit tootma ja sellega peaks hakkama saama projekteerimise algstaadiumis olev elektritootmise demonstratsioonireaktor DEMO. DEMO peaks hakkama elektrit võrku andma 2050. aasta paiku. Juba Prantsusmaal ehitamisel olev hiigelsuur eksperimentaalreaktor ITER peaks aga praeguste plaanide kohaselt tööle hakkama umbes 2025. aastal, kuid tegu on teadusprojekti, mitte elektrijaamaga.
Kuidas Päikest Maale tuua?
Päikesel ja teistel tähtedel toimuva vesinikutuumade ühinemise ehk tuumasünteesi maapealsetes tingimustes matkimise ülima keerukuse on tabavalt kokku võtnud Prantsuse füüsikanobelist Pierre-Gilles de Gennes: «Tahame Päikese karpi panna. Paraku ei tea me veel, kuidas seda karpi teha.»
Kujundliku «karbi» ehk tuumasünteesireaktori ehitamisel on üks kriitilisemaid küsimusi reaktorikomponentide materjalide kiirgustaluvus.
«Reaktorisse peidetud päikesematkija paneb küll efektiivselt tööle elektriturbiini, kuid võib samal ajal laastavalt mõjuda kõigile tuumasünteesi protsessi läheduses asuvatele reaktorikomponentidele,» selgitas füüsika instituudi materjaliteaduse vanemteadur Eduard Feldbach.