Galerii: Bruno Mölder sai presidendi noore teadlase auhinna

Raul Sulbi
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

President Toomas Hendrik Ilves andis Kadriorus Bruno Mölderile Vabariigi Presidendi Kultuurirahastu noore teadlase preemia.

«Bruno Mölder on edukalt tõestanud, et Eestis saab teha maailmatasemel teadust. Vaatamata sellele, et ta on õppinud mitmes välismaa tippülikoolis, tuli ta Eestisse tagasi. Mul on hea meel, et talent on tagasi kodus,» sõnas president Toomas Hendrik Ilves täna Kadriorus, andes Bruno Mölderile Vabariigi Presidendi Kultuurirahastu noore teadlase preemia, vahendas presidendi kantselei pressiesindaja.

«Noorte teadlaste jäämine või tagasi tulek Eestisse on tähtis meile kõigile, eriti aga meie hariduse mainele,» lisas president Ilves.

Bruno Mölder tänas presidenti ja kultuurirahastut noore teadlase preemia väljaandmise eest ning kinnitas teadlaste rahalise toetamise olulisust.

«Ma ei seisaks täna muidu siin. Mul oli õnn, et minu noorus langes sellesse aega, kui Eesti taasiseseisvus ja tekkis võimalus taotleda erinevaid toetusi. Ma olin sõna otseses mõttes vaene tudeng,» meenutas Mölder, kelle tegevusvaldkonnaks on vaimufilosoofia, mis on üks analüütilise filosoofia peamistest valdkondadest.

«Välismaale õppima minek ja rahvusvahelise teadusega tegelemine on väga oluline, aga selle kõrval on mulle oluline ka see, et saaksin teha teadust Eestis ja eesti keeles,» märkis Mölder, kes tuli kodumaale tagasi pärast seitset õpinguaastat kokku neljas välismaa tippülikoolis ning annab praegu Tartu Ülikoolis epistemoloogia, metafüüsika ja vaimufilosoofia kursusi.

Bruno Mölderi tegevusvaldkonnaks on vaimufilosoofia, mis on üks analüütilise filosoofia peamistest valdkondadest, vaimufilosoofia põhiküsimuseks on inimese vaimu ehk psüühika koht maailmas, mida on mõistetud loodusteaduslikust maailmapildist lähtuvalt, vahendas presidendi kantselei pressiesindaja.

Lisaks teadustööle on Bruno Mölder vahendanud eesti keelde arvukalt analüütilisse filosoofiasse kuuluvaid tekste ning on õpetanud Tartu Ülikoolis epistemoloogia, metafüüsika ja vaimufilosoofia kursusi.

Käesoleval aastal ilmus rahvusvaheliselt hinnatud teaduskirjastuses John Benjamins Publishing Company Bruno Mölderi mahukas monograafia, kus ta arendab interpretivistlikku positsiooni, esitades selle originaalse versiooni - omistusteooria. Mölderi monograafia on edasiarendus tema doktoriväitekirjast, mille eest anti talle 2008. aastal Konstanzi maakonna parima dissertatsiooni preemia.

Noore teadlase preemiat annab kord aastas välja Vabariigi Presidendi Kultuurirahastu ning seda rahastab Väino Kaldoja suuruses 75 000 krooni.

Preemia on mõeldud noorele Eesti päritolu teadlasele, kes teeb uurimistööd Eesti või välismaa kõrgkooli või teadusasutuse juures. Kandideerija peab olema doktorikraadi omandanud.

Tagasi üles