R, 30.09.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Guatemalast avastati maiade kuninga hauakamber

Inna-Katrin Hein
Guatemalast avastati maiade kuninga hauakamber
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Guatemalast avastati maiade kuninga hauakamber. Fotol hauakambri detail
Guatemalast avastati maiade kuninga hauakamber. Fotol hauakambri detail Foto: SCANPIX

USA Browni ülikooli arheoloogid avastasid Guatemalast maiade kuninga hästi säilinud hauakambri.

Uurijate sõnul on hauakambris lisaks kuninga jäänusele ka sümbolite ja jumalakujudega kivitahvleid, keraamikat ja lasteskelette, kirjutab The Telegraph.

Teadlastele paljastus hauakamber džungliga kaetud Peteni piirkonnas El Zotzist.

Esialgsel hinnangul pärineb hauakamber ajavahemikust 300 – 600 pKr ning see asub El Diablo nime kandva püramiidi all.

Hauakamber on kolm meetrit pikk ja 1,2 meetrit lai. Kuningale oli teispoolsusse kaasa pandud näiteks rõivaid ning punast ja kollast keraamikat, mida ehivad kalade ja metssigade pildid.

«Tegemist oleks nagu varakambriga. Kuninga hauapanused näitavad, et tegemist oli selle ühiskonna liidriga. Ka kuninga jäänusel olevad ehted näitavad ta kõrget staatust,» selgitas väljakaevamiste juht Stephen Houston.

Arheoloogid jõudsid hauakambri jälile tänu mitmetele inimjäänuste leidudele. Edasiste kaevamiste käigus paljastusid hauapanused.

«Kui me lõpuks hauakambri avasime, siis see tekitas lauas külmavärinaid. See paik oli suletud üle 1600 aasta. See oli õhu- ja veekindel,» lisas arheoloog.

Arheoloogide sõnul annab leid uut informatsiooni maiade matmiskommete kohta.

«Maiade juhi surma puhul oli tavaline, et temaga maeti koos lapsi või noori, kes ohvriks toodi. Maiad tõid vahel ohvriks isegi vaid aastavanuseid lapsi. Siinses kambris on kuue lapse jäänused,» selgitati.

Maiade tsivilisatsioon eksisteeris tänapäeva Kesk-Ameerika aladel ning nende kõrgaeg oli 250 – 900 pKr.

Teada on, et El Zotsis asunud maiade hõim oli sõjajalal kahe teise võimsa tsivilisatsioonikeskuse Tikali ja Calakmuliga.

Arheoloogide kinnitusel võib leiukoht veel põnevaid asju paljastada, sest väljakaevamised on alles alguses. Samas aga kardetakse, et uudis haua leidmisest meelitab kohale hauaröövleid ja vargaid.

Märksõnad
Tagasi üles