Eesti leiutis aitab sportlasi üle maailma

Sirje Niitra
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: AFP / Scanpix

Eesti teadlaste loodud ainulaadset meditsiiniseadet Myoton turustav OÜ Müomeetria hakkab Euroopa Liidu toetusel välja töötama seadme tavakasutaja versiooni, millega on kavas siseneda maailmaturule.


OÜ Müomeetria juhataja Andrus Oks ütles, et seni on lihaste tervislikku seisundit mõõtva seadme kasutajad olnud peamiselt arstid, rahvusvahelised uurimisinstituudid ja tippsportlased. Seal hulgas mitmete riikide olümpiakoondislased, ka Eesti omad. Uue põlvkonna seade luuakse igapäevaseks kasutamiseks kõikidele inimestele.

«Osalesime Euroopa Liidu programmis Eurostars, kus eksperdid valisid mitmesaja taotluse esitanud Euroopa ettevõtte hulgast kõige perspektiivsemad. Eesti jaoks on suur tunnustus, et üheks väljavalituks oli 16,5 miljonit krooni taotlenud Müomeetria. Seeläbi saime oma varasemale tegevusele ja tulevikuplaanidele kõrge rahvusvahelise hinnangu,» sõnas Oks.

Tavakasutajale mõeldud seade Myoton LITE hakkab sarnanema mõõtudelt mobiiltelefonile ja on oma hinnalt taskukohasem. Selline ülesandepüstitus kätkeb endas mitmeid huvitavaid tehnoloogilisi väljakutseid, seetõttu kaasatakse arendustöösse partneritena Jyväskylä Keskhaigla uuringute osakond, Itaalia ettevõte Diagnostic Support., Tartu Ülikool ja konsultandina PDD Innovations Ltd. Ühistöös loodava seadme kõik õigused kuuluvad Eesti ettevõttele Müomeetria.

«Usume, et Myoton LITE on tulevikus sama igapäevane treeningukaaslane nagu näiteks Polari ja Suunto spordikellad. Kui spordikellade üheks põhiomaduseks on pulsi mõõtmine treeningu ajal, siis Myoton LITE võimaldab jälgida treeningute mõju lihastele,» selgitas Oks.

Sadme abil hõlpsalt oma lihaste seisundile hinnanguid anda, omamata selleks meditsiinalast ettevalmistust. Mõõtmistulemused kuvatakse seadme ekraanile ning juhtmevaba ühendusega võib andmed diagrammide ja analüüside teostamiseks arvutisse kanda.

Seadmest kujuneb uus standard treeningu tõhususe juhtimiseks ning ületreeningu ja vigastuste vähendamiseks. Vigastuse korral aitab seade jälgida lihaste paranemist ning planeerida treeningute taasalustamist. Seadme edasiarendajad loodavad, et tavakasutaja jaoks optimeeritud treeninguprogramm mõjutab inimeste tervisekäitumist, ajendades neid enam füüsiliselt aktiivne olema. Inimesed on rohkem motiveeritud sporti tegema, kui näevad oma pingutuste numbrilisi tulemusi, on seadme edasiarendajad veendunud.

Myoton LITE tehnoloogiline kontseptsioon tugineb Myotoni praegusele versioonile, mida kasutatakse meditsiinivaldkonnas diagnostikaseadmena taastusravis, töötervishoius ja spordimeditsiinis. Seadmega määratakse lihaste kolme põhinäitajat - toonust, elastsust ja jäikust, mis iseloomustavad lihaste sooritusvõimet, taastumiskiirust ja verevarustust.

Toote turustamiseks on Müomeetria läbi koostööpartnerite esindatud 10 eksportturul ning lisaks on otsekontaktidena seadmeid müüdud ka mitmel pool mujal üle maailma. Ühe mõjukama tarbijarühma moodustavad sportlastega tegelevad füsioterapeudid ja treenerid erinevatest meeskondadest ja uurimisinstituutidest. Seda on kasutanud Eesti Suusaliit, Spordimeditsiini SA, Leedu Vilniuse Ülikooli Haigla, Itaalia Olümpiakomitee, Valgevene Gomeli Ülikool jpt.

Hetkel on käimas mitmed spordialased uuringud ja katsetused maailmatasemel uurimisinstituutides. Kõige värskem on koostöö Pekingi Spordi Ülikooliga, mis investeeris 1,5 miljonit krooni Myotoni laboratooriumi loomiseks. Sealsed teadlased alustasid uuringuid, et jälgida sportlaste treenimist, mille käigus on Myotoni juba kasutatud Hiina kickpoksijate, vettehüppajate ja iluvõimlejate lihaste mõõtmiseks.

OÜ Müomeetria tegeleb lihaste omadusi mõõtva meditsiinilise diagnostikaseadme Myoton arendamise ja turundamisega. Patenteeritud tehnoloogial põhinevat seadet on läbi rahvusvaheliste edasimüüjate müüdud kümneteesse riikidesse üle maailma.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles