Einstein hoiatas, et need gravitatsioonilained on äärmiselt nõrgad. Tõsi on, et kuigi on korraldatud spetsiaalseid eksperimente, mis mõõdavad pidevalt kahe punkti omavahelist kaugust, ning peaks tajuma, kui see laine läbiliikumise tõttu hetkeks muutub, ei ole suudetud gravitatsioonilaineid otse tuvastada.
Tänapäeva universumis võib laineid tekitada näiteks suurte mustade aukude ühinemine. Ent teooria järgi tekkisid lained kindlasti ajaloo kõige võimsama sündmuse – Suure Paugu – ja sellele järgnenud inflatsioonilise paisumise käigus.
Jälg neist lainetest pidi jääma ka algsesse kiirgusse. Teadlased rehkendasidki välja, millisel kujul: B-mood-polarisatsioonina ehk kiirguse kindlat laadi väändena.
Võidujooksus, milline teleskoop selle signaali esimesena tuvastab, ületas finišijoone esimesena lõunapoolusel asuv raadioteleskoop BICEP2. Sealses raadiovaatlusteks sobivas kuivas ja hõredas õhus mõõtis teleskoop väikese taevalaotuse osa reliktkiirguse polarisatsiooni ning leidiski oodatud signaali. Pärast kolmeaastast kontrollimist võisid nad sel nädalal kindlusega öelda, et on leidnud jälje, mis kinnitab nii inflatsiooni kui ka gravitatsioonilainete olemasolu.
«Kosmiline reliktkiirgus on hetkülesvõte universumist 380 000 aastat pärast Suurt Pauku, kui kiirgus esimest korda vabalt liikuma pääses,» selgitas ajakirjale Nature raadioteleskoobi BICEP2 töörühma juht John Kovac, «kuid gravitatsioonilaine signaal jättis reliktkiirgusse jälje sekundi murdosal pärast universumi sündi.»
Kiirguse polarisatsiooni mõõtes saab lisaks infot universumi inflatsioonilise paisumise kiiruse kohta, mis omakorda lubab välja arvutada tolleaegse temperatuuri. Teisisõnu: avab võimaluse uurida kosmose sünni lugu uut moodi. Aasta lõpuks peaks oma mõõtmistulemustega välja tulema reliktkiirgust kaardistav Euroopa kosmosesond Planck. Võib eeldada, et nüüd, kui signaal on kinnitust leidnud, asuvad reliktkiirguse polarisatsiooni uurima paljud maised ja kosmilised teleskoobid.