«Luuleliselt on seda nimetatud mammutistepiks,» ütleb Tartu Ülikooli taimeökoloogia professor Martin Zobel keskkonna kohta, kus mammutid omal ajal ringi tatsasid. «Varem arvati, et see on nagu Ukraina stepp, kus kõrrelised on rinnuni.» Alust selleks andsid peamiselt õietolmu-uuringud.
Ent hoopis teine pilt avaneb, kui õietolmu asemel analüüsida pinnases säilinud taime-DNAd. Töörühm võttis Siberis ja Alaskal 21 paigas igikeltsast proove, mille vanus küündis kümnete tuhande aastateni, ning analüüsis neis leiduvat DNAd. Lisaks suudeti taime-DNAd eraldada ka mõnedest tollel ajal elanud suurte loomade pabulatest.
Artikkel, mille esiautorite seas on lisaks Zobelile ka Tartu Ülikooli teadur John Davison ja vanemteadur Mari Moora, näitaski, et senine arusaam muistse Arktika piirkonna ökosüsteemide kohta ei vasta tõele. Kõrreliste ja tarnade asemel moodustasid suure osa 50 000 aasta tagusest taimkattest hoopis laiema lehega rohttaimed ning nende seas oli ohtralt lilli.
«Palu-karukell – väga ilus suure õiega taim –, nurmenukk, oblikas, meelespea eri liigid, tulikas olid ka Arktikas olemas,» loetleb Moora meile tuntumaid ja praegu ka meil kasvavaid taimi.
Jääaja maksimumi eelne taimestik oli vaadeldud piirkondades märksa liigirohkem kui praegu, mis aga õietolmu uurides välja ei paistnud. «Kõrrelised annavad ohtralt õietolmu, sest on tuultolmlejad, lilled vähe, sest neid tolmeldavad putukad,» selgitab Moora.
Zobeli, Davisoni ja Moora ülesanne töörühmas oli analüüsida sekveneerimisega saadud 15 miljonit geenijärjestust ja taasluua nende alusel pilt tolle aja taimkattest.