N, 30.03.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Astrofüüsik Elmo Tempel sai presidendilt noore teadlase preemia

Toomas Randlo
, reporter
Astrofüüsik Elmo Tempel sai presidendilt noore teadlase preemia
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Vabariigi Presidendi Kultuurirahastu noore teadlase preemia pälvis seekord astrofüüsik Elmo Tempel, keda riigipea Toomas Hendrik Ilves täna Kadriorus tunnustas, teatas Vabariigi Presidendi kantselei

Elmo Tempel ütles preemiat vastu võttes, et tema edu saladuseks on võimalus ühendada töö ja hobi: «Mul on võimalus tegeleda sellega, mis mulle tõesti meeldib. See vist on edu saladus igas valdkonnas, mitte ainult teaduses.» Noor teadlane tänas oma sõnavõtus perekonda ja töökaaslasi, kes on tema senistele saavutustele palju kaasa aidanud.

Ilvese sõnul väärib eraldi esiletõstmist Elmo Tempeli töö koolinoortega, avades õpilastele teaduse saladusi, kirjutades artikleid ja pidades avalikke loenguid astronoomiast ning korraldades tähevaatlusi.

«Ilma noorte teadushuvita ning ilma noorte teadlasteta ei ole ka meie teadusel ja meie riigil mitte kõige helgem tulevik. Seetõttu on väga oluline teaduse populariseerimine just teadlaste endi poolt,» sõnas riigipea.

Presidendi hinnangul on Eesti piisavalt suur, et teha suurt ja mõjukat teadust. Seda kinnitab riigipea sõnul nii Tempeli teadustöö kui ka meie täheteaduse üle 200 aastane lugu Tartus ja Tõraveres.

Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituudi järeldoktori, Tartu Observatooriumi teadlase ning Teadusnõukogu liikme Elmo Tempeli üheks uurimissuunaks on kosmoloogia, mis tegeleb universumi kui terviku kirjeldamise ning mõistmisega. Peamisteks teemadeks on universumi struktuuri uuringud ning tumeaine (mida on viis korda rohkem kui tavalist ainet) olemuse küsimused. Universumi struktuuri võib vaadelda kui galaktikate ahelate (filamentide) võrgustikku ning Templi püüab selgusele jõuda, mis on selle võrgustiku põhiomadused ning miks ta on just selline nagu ta on.

Teine uurimisvaldkond, mis on eelmisega väga tihedalt seotud, on galaktikate tekkimine. Peamiseks küsimuseks on, kuidas universumis tekivad ja arenevad galaktikad ning kuidas universumi struktuur seda protsessi mõjutab. Üheks eesmärgiks on jõuda arusaamiseni, kuidas on tekkinud meie kodugalaktika Linnutee.

Vabariigi Presidendi Kultuurirahastu noore teadlase preemiat summas 4800 eurot rahastab ettevõtja Väino Kaldoja.

Kultuurirahastu noore teadlase preemiale saab kandideerida kuni 35-aastane doktorikraadiga teadlane, kes teeb uurimistööd Eesti või välisriigi teadusasutuse või ülikooli juures.

Märksõnad
Tagasi üles