August Mieler käsitles oma töös Piirissaare pindala ning rannajoone muutusi, võrreldes omavahel eriaegseid ja eri mõõtkavas kaarte: 1796. aasta L. A. Mellini kaarti, 1839. aasta C. G. Rückeri kaarti ja 1900. aasta Vene üheverstalist kaarti. Nende kaartide põhjal pindala kahaneb: 20,08 km2, 9,38 km2 ning 7,59 km2.
Mellini kaardil pole täpset mõõtkava, arvutuslikult on see umbes 1 : 200 000. Kuigi Mellini kaartide matemaatiliseks aluseks olevate punktide asukohad on määratud astronoomiliselt, on nende kaartide miinuskülg just geodeetilise aluse puudumine, mistõttu on need kartograafiliselt ebatäpsed. Et tema kaartidel on moonutatud nii objektide kuju kui ka suurust, ei saa Piirissaare pindala Mellini kaardilt täpselt mõõta.
Rückeri kaart on esimene täpsel geodeetilise alusel põhinev kaart, kuid ei sobi ikkagi Piirissaare pindala muutuste analüüsiks. Täpsusastmelt oli kaart küll oma aja kohta hea, ent saare idaosa, mis kuulus tollal Peterburi kubermangule, ei ole Rückeri kaardile kantud. Mieler oma töös ületas nimetatud puudujäägi sellega, et asendas puuduva saareosa märksa hilisemalt Vene üheverstaliselt kaardilt võetuga, mööndes, et selline käsitlus võis põhjustada arvuliste väärtuste ebatäpsuse.
Võrreldes kahe eelkäsitletud kaardiga on Vene üheverstaline kaart kahtlemata täpsem ning Piirissaare kuju üsna sarnane nüüdiskaartidel kujutatuga.
Eelkõige tuleb silmas pidada, et kaartide mõõtkava pole ühtne, seega pole nad ühtviisi täpsed: objekte pole kujutatud sama üldistusastme põhjal. Mõistagi tingib erinevusi ka läbi aegade täienenud kaardi koostamise metoodika. Ehe näide on Mellini kaart, mille tarbeks kogus autor andmeid isegi kirja teel. Loomulikult on seda laadi kaarti keerukas võrrelda näiteks Vene üheverstalise kaardiga, mis on koostatud kindlate mõõdistusvahendite abil. Nüüdisaegsete aero- ja ortofotodel põhinevate topograafiliste kaartidega on lahknevused veelgi suuremad.
Artikli autorite Peensoo, Hangi ja Aunapi arvates ei ole Piirissaare pindala järkjärguline vähenemine seni kuigi veenvalt tõestatud. Järeldus, et saare pindala on tunduvalt muutunud, toetub vanemale kartograafilisele materjalile, millel puudub geodeetiline alus ja objekte on kujutatud ebatäpselt. Seega ei saa teha arvulisi võrdlusi praegusaegsete kaartidega.
Saare pindala muutuste analüüsiks on küsitav kasutada kaartide andmeid, sest Piirissaare randade iseloomu - lauge rannanõlva ja tiheda roostiku tõttu on rannajoont isegi looduses keerukas määrata ja see võib põhjustada ebatäpsusi kaardil.
Piirissaare artikli täisversiooni saab lugeda ajakirja Eesti Loodus numbrist 11/2009.