Internetis on hakanud liikuma väited, et teadlastel õnnestus saada esimene vettpidav kinnitus, et müstiline tumeaine on olemas.
Teadlastel õnnestus saada kinnitus müstilise tumeaine kohta?
Kui see tõeks osutub, siis võib see muuta galaktikate tekke kohta käivaid arusaamu, kirjutab Sciencedaily.com.
Tumeaine moodustab universumi massist umbes 90 protsenti, kuid ta on nähtamatu.
Universumi mass koosneb üldjoontes kolmest mateeriast: eluslooduse, planeetide ja tähtede aineks on barüonaine, teiseks osaks on tumeaine, mida leidub umbes viiendik ning kolmas on tume energia, mis on siiani suureks mõistatuseks.
Teadlaste kinnitusel on kõik need kolm omavahel gravitatsiooniliselt seotud.
Teadlased on müstilist tumeainet ja –energiat uurinud alates 1970. aastatest nii Maal kui ka kosmoses.
Rahvusvaheline tumeaine projekt kannab nimetust XENON100. Selles osalevad teadlased teevad katseid, kus tumeaine osakesed pannakse kokku põrkama vedela ksenooni aatomitega.
Tumeaine koostisosa kannab nimetust WIMP – weakly interacting massive particle ( nõrga vastasmõjuga massiivne osake).
WIMPi katseid viiakse läbi USAs Minnesotas asuvasse kaevandusse rajatud Soudan Underground Laboratorys.
Uurijate sõnul võib universumis tumeainet olla mitmeid kordi rohkem kui tavalist ainet. Kuigi suur hulk tumeaine osakesi lendab igal sekundil Maast läbi, ei ole neid osakesi tabada suudetud.
Uurijate väitel asub Maa WIMPide voo keskel ning Maa iga ruutmeetrit ning ka meie kehasid läbib miljardeid tumeaine osakesi, mille kiirus on umbes miljon kilomeetrit tunnis.
Nende tabamise teeb raskeks see, et nende vastasmõju tavalise aine aatomitega on üliharv ning neil ei ole ka elektrilaengut.