Noor Eesti leiutaja võitis Gruusias rahvusvahelisel leiutajate olümpiaadil kuldmedali

Berit-Helena Lamp
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Eelmise aasta detsembris pälvis Sten Raide uudse jalgrattahoidiku leiutamise eest USA saatkonna eripreemia.
Eelmise aasta detsembris pälvis Sten Raide uudse jalgrattahoidiku leiutamise eest USA saatkonna eripreemia. Foto: Peeter Langovits

Valga Gümnaasiumi õpilane Sten Raide võitis Gruusias toimunud rahvusvahelisel leiutajate olümpiaadil kuldmedali.

24.-27. aprillini Tbilisis toimunud 7. rahvusvahelisel noorte leiutajate olümpiaadil (International Young Inventors Project Olympiad) esindas Sten Raide Eestit siinse noorte leiutajate konkursi preemiasaajana. Eesti õpilasleiutajate riiklikku konkurssi korraldavad Eesti Teadusagentuur ja haridus- ja teadusministeerium.

Steni idee on innovatiivne IT-rattalukk, mis võimaldab ratast lukustada SMS-sõnumi või QR-koodi abil ning samal viisil ka lukku avada. IT-rattaluku eesmärk on vähendada rattavargusi ja aidata kaasa ratta kui tervisliku transpordivahendi kasutamise mugavusele. Hetkel on Silberauto toel valmimas leiutise prototüüp.

Steni juhendasid Eva Tšepurko ja Toomas Duvin Valga Gümnaasiumist ning Henrik Herranen, Marko Paavel ja Raivo Sell Tallinna Tehnikaülikoolist.

Tänavusel rahvusvahelisel olümpiaadil osalesid 306 noort leiutajat 27 riigist ning nad esitlesid 124 erinevat leiutist.

Tagasi üles