Skip to footer
Saada vihje

Briti kuninglik merevägi paneb merealuseid kaableid valvama sellise roboti

ROV suudab tuvastada lõhkemata lahingumoona ja kaugjuhtimise teel paigutada lõhkelaengud, et see ohutult neutraliseerida.

Suurbritannia kuninglik merevägi katsetab tipptasemel allveerobotit, mille eesmärk on kaitsta merealuseid kaableid ja torujuhtmeid, et tuvastada ja neutraliseerida võimalikke sabotaažiohte. Roboti peamiseks oskuseks on suutlikkus tegutseda sügavustes, kuhu tuukrid ei ulatu, ning püsida vee all oluliselt kauem.

Selle kaugjuhitava sõiduki (ROV) kohandas Suurbritannia kaitseministeeriumi allasutus kaitseteaduse ja -tehnoloogia laboratoorium (DSTL). Esialgu sabotaažiohtude ja lõhkemata lahingumoona tõrjumiseks loodud seade aitab vähendada riske, mida need ohud kujutavad nii laevadele kui ka tuukritele, kes peaksid neid kahjutuks tegema.

Teadaolevalt täiustati muidu ka kaubandusvõrkudes saadaolevat allveerobotit DSTLi välja töötatud ja integreeritud erisüsteemidega. Need võimaldavad robotil tuvastada lõhkemata lahingumoona ning paigaldada kaugjuhtimise teel lõhkelaenguid ohutuks ja kontrollitud neutraliseerimiseks.

Tuvastades ja kahjutuks tehes veealuseid lõhkekehi, mis ohustavad nii aluseid kui ka nende eemaldamisega tegelevaid tuukreid, välistab robot otsese inimsekkumise vajaduse. See pakub turvalisemat ja praktilisemat viisi ohtude merepõhjast eemaldamiseks.

Spetsiaalsete veealuste navigatsioonisüsteemidega varustatud robotit saab vette lasta nii laevalt kui ka kaldalt. Pärast vette laskmist edastab see reaalajas video- ja sonarandmeid operaatoritele, kes saavad ohtu hinnata ja kaugjuhtimise teel neutraliseerimisülesandeid täita.

Robot suudab tegutseda sügavustes, mis ületavad inimtuukrite võimete piirid, ja püsida seal töövõimelisena oluliselt kauem. «Selle missioon on pakkuda kiiret operatiivset eelist, kujundada kaitse- ja julgeolekumaastikku, valmistuda tulevikuks ning kasutada ja mõjutada rahvusvahelisi suhteid,» teatas DSTL.

See võimekus muudab roboti eriti sobivaks pikaajalisteks missioonideks sügavates või ohtlikes vetes, sealhulgas piirkondades, kus merealused kaablid ja torujuhtmed – tänapäeva taristu kriitilised tuiksooned – on haavatavad rünnakutele või juhuslikele kahjustustele.

Äsja välja töötatud tehnoloogia ja süsteemid hakkavad koostööd tegema teiste robotitega, et skaneerida merepõhja ja reageerida kohe, kui avastatakse murettekitav objekt. Lisaks saab robotit korduvalt kasutada, kuna see ei hävi operatsioonide käigus.

Välitestid on juba toimunud mitmes paigas, sealhulgas Horsea saarel Portsmouthi lähedal, Portlandi sadamas, Lõuna-Walesis ja isegi Norras, demonstreerides roboti võimekust erinevates veealustes tingimustes.

Suurbritannia ametnikud usuvad, et mitmete tööstuspartneritega, nagu Alford Technologies, Atlantas Marine, Sonardyne ja ECS Special Projects, koostöös loodud allveerobotil on potentsiaali saada oluliseks vahendiks süvamere turvalisuse tagamisel.

«See tehnoloogia oleks väärtuslik tööriistakast Briti relvajõudude turvalisuse tagamiseks, pakkudes samal ajal maksumaksjale head hinna ja kvaliteedi suhet,» rõhutas DSTL.

Allikas: interestingengineering.com ja UK kaitseministeerium

Kommentaarid
Tagasi üles