Skip to footer
Saada vihje

VIDEO Jaapanlaste maandumine Kuule ebaõnnestus taas – side sondiga kadus (2)

Kosmoselaev Resilience tabas maandumiskatsel Kuud tõenäoliselt liiga kiiresti ja kaotas ühenduse kosmosekeskusega. Ettevõte ispace proovib uuesti 2027. aastal.

Jaapani kosmosetehnoloogia ettevõtte ispace sooritas täna öösel teist korda katse maanduda Kuu pinnale, kuid see lõppes taas ebaõnnestumisega. Nende maandur nimega Resilience, mis kandis mitut teaduslikku ja kultuurilist koormat, kaotas ühenduse napilt enne maandumist ning tegi nn «karmi maandumise», mis tähendab tõenäolist täielikku hävimist.

Resilience pidi maanduma Kuu põhjapoolkera piirkonnas nimega Mare Frigoris. Kuid signaal katkes vaid 1 minut ja 45 sekundit enne maandumist. Esialgsed andmed näitavad, et laser-kaugusmõõtja andmed hilinesid, mistõttu pidurdusmanöövrid ei toiminud õigel ajal.

Karm maandumine tähendab, et Resilience tabas Kuu pinda plaanitust kiiremini. On ebatõenäoline, et see jäi seisukorda, mis võimaldaks jätkata kahenädalast missiooni või saata välja Euroopa Kosmoseagentuuri ehitatud väikese kulguri Tenacious.

Tegu oli ispace’i teise katsega pärast 2023. aasta aprillis ebaõnnestunud maandumist. Toona eksis sond maandumiskõrguse määramisel. Seekord oli sondi pardal mitu uuendust ja kogemustest õpitud lahendusi, ent probleeme ei õnnestunud siiski vältida.

Missioon kandis viit kasulikku koormat, sealhulgas Taiwani teadlaste kiirgusandurit, Jaapani firmade tehnoloogiat vesiniku ja hapniku tootmiseks Kuu jääst, ning Malaisia vetikakatset. Rover Tenacious pidi koguma Kuult pinnaseproove ja paigutama pinnale kunstiteose nimega Moonhouse – väikese punavalge Rootsi majamudeli.

Resilience maandur oli 2,3 meetrit kõrge ja kaalus täis kütusepaakidega umbes 1000 kilogrammi. See on ispace'i Hakuto-R Kuu-maandurite seeria teine mudel, mis selgitab ka lennu nime: Hakuto-R Missioon 2.Hakuto on jaapani mütoloogias valge jänes. ispace kasutas seda nime esmakordselt oma Google Lunar X Prize'i võistlustöö jaoks, mis pakkus 20 miljonit dollarit esimesele erameeskonnale, kes suudab Kuule pehmelt maandada sondi ja lasta sel sooritada mõned põhilised uurimisülesanded.

ispace’i tegevjuht Takeshi Hakamada tõdes, et nad ei saanudki veel kurvastada – esmalt tuleb välja selgitada, mis täpselt valesti läks. Ettevõte lubab õppida tehtud vigadest ja jätkab juba 2027. aastal uue maanduri Apex 1.0 ja kahe uue missiooniga.

ispace pole ainus eraettevõte, kes Kuud üritab vallutada. Viimastel aastatel on mitmed eraettevõtted nagu Intuitive Machines ja Firefly Aerospace proovinud ja osaliselt ka õnnestunud maanduda. NASA CLPS-programmi toel kogutakse andmeid enne mehitatud Artemis-missioone.

Allikas: space.com

Kommentaarid (2)
Tagasi üles