/nginx/o/2025/06/04/16893917t1h827e.jpg)
Lätis Valmieras käivitus hiljuti uus jalaväe kaasaegsete soomukite koosteliin, kus hakatakse kokku panema moodsat sõjatehnikat ASCOD. See pole lihtsalt veel üks tehas, sest kui varem hangiti soomukeid mujalt, siis nüüd ehitab Läti neid ise. Tegemist on osaga suuremast muutusest, mis mõjutab kogu Balti piirkonda ja NATOt laiemalt.
Patria ja General Dynamics European Land Systems (GDELS) tütarettevõte Santa Bárbara Sistemas käivitasid Lätis ametlikult jalaväe lahingumasinate ASCOD kohaliku koosteliini. See samm on märkimisväärne verstapost nii Läti kaitsetööstuse arengus kui ka Euroopa soomukitootmises laiemalt, aidates tugevdada NATO kaitsevõimet Balti piirkonnas ja alliansi idatiival.
ASCOD (lühend sõnadest Austrian Spanish Cooperation Development) on roomikutel liikuv lahingumasin, mis suudab kaitsta meeskonda isegi tugeva tule all. Sellel on automaatkahur, tankitõrjeraketid ja moodsad elektroonikaseadmed, mis muudavad lahingus olukorrateadlikkuse ja tegutsemise kiiremaks ja täpsemaks.
Strateegiline partnerlus langeb kokku Patria viienda tegevusaastaga Lätis ning Valmieras asuva Defence Partnership Latvia (DPL) tootmisüksuse esimese aastapäevaga. Uus tootmisliin ei tähenda Lätile üksnes moodsate lahingumasinate saamist, vaid ka olulist sammu riigi kaitsealase autonoomia suurendamise ja sõjatööstuse edendamise suunas. Ekspertide hinnangul võib see algatus ümber kujundada piirkondlikke kaitsevaldkonna tarneahelaid ja tõsta NATO valmisolekut alliansi idatiival.
/nginx/o/2025/06/04/16893974t1h9892.jpg)
ASCOD: Kaasaegne lahinguvälja tööriist
Lätis Patria kokkupandav ASCOD (Austrian Spanish Cooperation Development) on roomikutel liikuv jalaväe lahingumasin, mida peetakse oma klassi üheks moodsaimaks. GDELS-Santa Bárbara Sistemase arendatud masin pakub NATO standarditele vastavat Level 4 soomuskaitset, mis tagab meeskonnale kõrgetasemelise kaitse ohtude eest.
ASCODi relvastusse kuuluvad automaatkahur, tankitõrjeraketid ja kuulipildujad. Masina lahinguvõimet täiendavad tipptasemel elektroonika ja lahingujuhtimissüsteemid, mis tagavad suurepärase olukorrateadlikkuse ja sidevõimalused. Kolmeliikmelise meeskonnaga opereeritav ASCOD mahutab kuni kuus täisvarustuses jalaväelast.
Ajalugu ja Läti programm
ASCODi arendus algas juba 1990. aastatel Austria ja Hispaania ühisprojektina ning seda on pidevalt moderniseeritud. Masinad on end tõestanud Hispaania ja Austria relvajõudude teenistuses ning Briti armee kasutab selle kohandatud versiooni AJAX-programmi raames.
Läti programm sai alguse 2023. aasta alguses toimunud hankega. Hiljuti sõlmitud leping Läti kaitseministeeriumi ja GDELSi vahel näeb ette 42 ASCODi jalaväe lahingumasina tarnimist kogumaksumusega 373 miljonit eurot. Valmieras asuv DPL tehas ei muuda Lätit mitte ainult ASCODi kasutajaks, vaid ka oluliseks tööstuslikuks partneriks selle ökosüsteemis.
Võrreldes teiste sarnaste lahingumasinatega, nagu Rootsi CV90 või Saksa Puma, pakub ASCOD head tasakaalu mobiilsuse, kaitstuse ja tulejõu vahel, olles samas modulaarne ja vastates NATO standarditele.
Strateegiline tähtsus ja tulevikuväljavaated
ASCODide tootmise alustamisel Lätis on laiaulatuslik strateegiline mõju. Geopoliitiliselt tugevdab see NATO kohalolekut Balti riikides praeguses pingestunud julgeolekuolukorras. Sõjaliselt varustab see Läti relvajõude kaasaegsete ja NATOs koostöövõimeliste lahingumasinatega. Lisaks mitmekesistab tootmise lokaliseerimine NATO tarneahelaid, vähendades sõltuvust kaugematest tarnijatest. Läti jaoks tähendab see ka tööstusliku suveräänsuse kasvu ja uute oskustöökohtade loomist.
Esimesed Lätis koostatud ASCODi lahingumasinad peaksid Läti relvajõudude teenistusse jõudma 2026. aasta sügiseks. See projekt ei ole oluline mitte ainult Läti sõjalise võimekuse tõstmiseks, vaid kujundab ümber ka kogu regiooni kaitsetööstuse maastikku, tugevdades Euroopa-ülest koostööd ja Balti riikide rolli globaalses kaitsesektoris.
Allikas: armyrecognition.com