/nginx/o/2025/05/28/16873920t1h07a2.jpg)
USA kosmoseettevõtte SpaceX hiiglasliku Starshipi üheksas katselend lõppes järjekordse ebaõnnestumisega. Ettevõtte esindaja Dan Huot kinnitas otseülekandes, et lennujuhtimiskeskus kaotas ühenduse raketi ülemise astmega vaid mõni minut enne lennu lõppu. Kütuselekke tõttu sattus Starship kontrollimatult pöörlema ning tõenäoliselt lagunes India ookeani kohal.
Nii Starshipi esimene kui teine aste hävisid enne, kui suutsid täita oma põhiülesandeid. See oli kolmas järjestikune lend, kus Starship ei saavutanud seatud eesmärke.
Super Heavy esimene aste suunati Texase ranniku lähistel teadlikult keerulisemale ja järsemale laskumiskursile, eesmärgiga koguda andmeid selle kohta, kuidas suurem aerodünaamiline takistus võiks maandumisel kütusekulu vähendada. Ent hetkeks, mil mootorid pidid alustama lõplikku pidurdusmanöövrit, toimus tõsine rike ning aste hävis. SpaceX kinnitas esimese astme kaotamist, kuid rõhutas, et sellised testid ongi väga riskantsed.
Starship’s ninth flight test marked a major milestone for reuse with the first flight-proven Super Heavy booster launching from Starbase, and once more returned Starship to space → https://t.co/Gufroc2kUz pic.twitter.com/RNJkj5OobP
— SpaceX (@SpaceX) May 28, 2025
Starshipi teine aste jõudis sihile, kuid ei täitnud ülesandeid
Starshipi teine aste toimis esialgu ootuspäraselt: kuue Raptor mootoriga saavutati suborbitaalne trajektoor. Siiski jäi ära kaheksa Starlinki simulaatori väljutamine, kuna külgpaneeli uks ei avanenud. Seejärel ebaõnnestus ka planeeritud ühe mootori taaskäivitamine kosmoses. Arvatav kütuseleke põhjustas aeglase pöörlemise, mis muutis juhtimise võimatuks ning viis Starshipi atmosfääri naasmisel hävimiseni.
/nginx/o/2025/05/28/16873919t1h69cf.jpg)
Elon Musk: edasiminek vaatamata lõpptulemusele
SpaceX-i asutaja Elon Musk märkis sotsiaalmeedias, et hoolimata lõpptulemusest oli lend mõnes aspektis edukas: Starship jõudis planeeritud mootorite seiskamiseni ning kuumuskilbi plaadid püsisid hästi paigal. Probleemide põhjustena nimetas Musk rõhukaotust kütusepaagis, mis sai alguse lekete tõttu.
Musk lubas, et järgmised kolm lendu toimuvad kiiremas tempos, ehk umbes kord kuus. Eeldusel, et insenerid suudavad kiiresti tuvastada rikke põhjused ja rakendada vajalikud parandused.
Ebaõnnestumised on osa arengust
SpaceX-i eesmärk on arendada täielikult ja kiiresti taaskasutatav raketisüsteem, mis võimaldaks sagedasi lende ja looks aluse inimkonna viimiseks Marsile. Isegi ebaõnnestumised on selles protsessis hindamatud – need pakuvad väärtuslikku teavet, mis aitab süsteemi täiustada ja tulevasi missioone kindlamalt ellu viia.
Allikas: gizmodo.com