Saada vihje

Hiina päritolu päikeseenergiaseadmetes võib peituda ohtlik aegpomm (1)

Inverteriturul domineerivad kolm Hiina ettevõtet – Huawei, Sungrow ja Ginlong Solis. Ainuüksi Huawei osa moodustas 2022. aastal  ülemaailmsetest tarnetest 29 protsenti.
Inverteriturul domineerivad kolm Hiina ettevõtet – Huawei, Sungrow ja Ginlong Solis. Ainuüksi Huawei osa moodustas 2022. aastal ülemaailmsetest tarnetest 29 protsenti. Foto: Huawei

Teated päikeseenergia seadmetes peituvast tagauksest on Washingtonist Eestini häirekellad lööma pannud, sest on tekkinud mure kolmandate riikide kontrolli pärast olulise energiataristu üle. Lääneriike ähvardab võimalik ajaloo suurim elektrikatkestus, kui Hiina päritolu inverterites leiduvad salajased komponendid peaksid võimaldama võõrvõimudel energiataristut saboteerida, vahendab Reuters.

USA energeetikaametnikud hindavad väidetavalt ümber Hiinas toodetud taastuvenergia taristu komponentidega seotud turvariske pärast seda, kui teatud päikeseinverteritest avastati peidetud sideseadmeid. Reutersi uurimine, mis tugineb kahe asjaga kursis oleva allika infole, paljastas, et riikliku elektrivõrguga ühendatud inverterite turvakontrolli käigus leiti dokumenteerimata komponente.

Need inverterid, mis ühendavad päikesepaneele, tuuleturbiine ja akusid elektrivõrkudega,  toodetakse peamiselt Hiinas. Kuigi võrguühendus on loodud selleks, et värskendusi alla laadida, paigaldavad USA kommunaalettevõtted tavaliselt tulemüürid volitamata juurdepääsu takistamiseks. Analüütikud leidsid aga väidetavalt sidemooduleid, näiteks mobiilside raadioseadmeid, mida ametlikus dokumentatsioonis ei mainitud. Need võivad luua tagauksi, mis võimaldavad turvakihtidest mööda minna.

Kommentaarid (1)
Tagasi üles