Saada vihje

Kuldkala pandi autot juhtima ja ta tuli sellega toime – mida see meie endi kohta ütleb?

Absoluutselt võimalik: teadlased on juba viinud kala koos akvaariumiga jalutama, nii et ta saab ise teed valida.
Absoluutselt võimalik: teadlased on juba viinud kala koos akvaariumiga jalutama, nii et ta saab ise teed valida. Foto: kaader videost / Youtube / Ben Gurioni Ülikool

Kas kuldkala võiks autot juhtida? Sellele küsimusele järgneks seltskonnas homeeriline naer. Või äkki saaks kimalane hakkama mõtestatud nöörisikutamisega? Mõned primaadid (inimahvid) aga võiksid ju siis ka araabia numbrite abil arvutusi teha? Ulmelisena kõlavad küsimused on pärit justkui absurdikomöödiast, aga näe, teadlased uurivad neid küsimusi ja on jõudnud juba mingite tulemusteni.

Loomadele täiesti võõras keskkonnas tunduvad sellised ülesanded esmapilgul täiesti mõttetud ja ebaolulised. Miks peaksid teadlased selliste asjadega üldse vaeva nägema?

Tegelikult on sellel kõigel sügavam mõte, mis aitab meil paremini mõista nii loomade kui ka meie endi intellekti piire ja arengut. Nagu ütleb Austraalia teadlane Scarlett Howard, kes uurib putukate intellekti ja kellele on korduvalt öeldud, et tema uurimused on «ökoloogiliselt ebaolulised», on siiski mitmeid põhjuseid, miks sellist looma intellekti uurimist vaja on, kirjutatakse väljaandes The Conversation.

Kommentaarid
Tagasi üles