Skip to footer
Saada vihje

Tulnukate megastruktuurid hävitaksid end tõenäoliselt enne, kui me neid märkame (1)

hiiglaslik kaugele universumi paistev ehitis ümber tähe võib kesta vaid väga lühikest aega, selgus teadustööst. Meil pole eriti lootust leida mõne kauge kadunud tsivilisatsiooni megajäänuseid. Pildil G või K klassi täht, mille ümber on kunstnik kujutatud Dysoni sfääri.

Kui tulnukate tsivilisatsioonid ehitavad ülihiiglaslikke ehitisi ümber tähtede nendelt energia kogumiseks, peaksime neid suutma juba kaugelt näha – aga miks me pole ühtki taolist megastruktuuri siiani kohanud? Võib-olla on asi selles, et need rajatised, mida tuntakse Dysoni sfääridena, hävitavad end ise?

Astronoomid on teoretiseerinud, et Dysoni sfäärid, kui need eksisteeriksid, peaksid eraldama iseloomulikku valgussignaali või tehnosignatuuri, kuid senised otsingud on olnud parimal juhul ebamääraste tulemustega.

Nüüd on Brian Lacki, kes töötab Breakthrough Listen´i algatuses Oxfordis, välja arvutanud, et Dysoni sfäärid, mis koosneksid satelliitide parvedest, oleksid tõenäoliselt hädas laviinitaoliste kokkupõrgete ahelreaktsiooniga, mis viib nende hävimiseni.

«Kui sul on terve hulk objekte, mis liiguvad koos nagu parv, tekib loomulikult küsimus, kas need aeg-ajalt ka põrkuvad omavahel,» ütleb Lacki, «nende orbiidikiirustel võib taoline sündmus olla katastroofiline.»

Lacki arvutused näitavad, et juhuslikult tähte ümber tiirlevate satelliitide parv hävitaks end tundide või päevade jooksul ahelreaktsioonidega. Ta leidis, et isegi harvemate ja suuremate satelliitidega parv või selline kogum, kus satelliidid asuvad õhukestes orbiidikoorikutes, et vältida ristumisi, ei peaks vastu rohkem kui mõned miljonid aastad enne, kui täielikku kaosesse langeks (vt lisaks arXiv, doi.org/pmg3).

Ainus viis täielikku hävingut vältida oleks mingi aktiivne juhtimissüsteem, lisab Lacki.

See tähendab, et on üsna ebatõenäoline, et me satume Dysoni sfääride peale veel pärast seda, kui tulnukatsivilisatsioon on välja surnud, ütleb Jason Wright Pennsylvania Osariigi Ülikoolist: «üks argument, mida vahel Dysoni sfääride kohta esitatakse, oli see, et võib-olla ehitab mingi mõistusega olendite liik selle valmis ja siis see säilib veel väga kaua pärast liigi kadumist, aga mida Lacki näitab, on see, et need sfäärid on nähtavad ainult seni, kuni neid kasutatakse.»

Algselt populaarteaduslikus ajakirjas New Scientist avaldatud artikkel ilmub Postimehes väljaande loal. Inglise keelest tõlkis Kaido Einama.

Kommentaarid (1)
Tagasi üles