Saada vihje

Tulnukate megastruktuurid hävitaksid end tõenäoliselt enne, kui me neid märkame

hiiglaslik kaugele universumi paistev ehitis ümber tähe võib kesta vaid väga lühikest aega, selgus teadustööst. Meil pole eriti lootust leida mõne kauge kadunud tsivilisatsiooni megajäänuseid. Pildil G või K klassi täht, mille ümber on kunstnik kujutatud Dysoni sfääri.
hiiglaslik kaugele universumi paistev ehitis ümber tähe võib kesta vaid väga lühikest aega, selgus teadustööst. Meil pole eriti lootust leida mõne kauge kadunud tsivilisatsiooni megajäänuseid. Pildil G või K klassi täht, mille ümber on kunstnik kujutatud Dysoni sfääri. Foto: Brian Christensen / Stocktrek Images / Scanpix

Kui tulnukate tsivilisatsioonid ehitavad ülihiiglaslikke ehitisi ümber tähtede nendelt energia kogumiseks, peaksime neid suutma juba kaugelt näha – aga miks me pole ühtki taolist megastruktuuri siiani kohanud? Võib-olla on asi selles, et need rajatised, mida tuntakse Dysoni sfääridena, hävitavad end ise?

Astronoomid on teoretiseerinud, et Dysoni sfäärid, kui need eksisteeriksid, peaksid eraldama iseloomulikku valgussignaali või tehnosignatuuri, kuid senised otsingud on olnud parimal juhul ebamääraste tulemustega.

Nüüd on Brian Lacki, kes töötab Breakthrough Listen´i algatuses Oxfordis, välja arvutanud, et Dysoni sfäärid, mis koosneksid satelliitide parvedest, oleksid tõenäoliselt hädas laviinitaolise kokkupõrgete ahelreaktsiooniga, mis viib nende hävimiseni.

Kommentaarid
Tagasi üles