Skip to footer
Saada vihje

Need Hiina mäed on tihedalt päiksepaneele täis – põhjus on üllatav (2)

Artikli foto

Sotsiaalmeedias laineid lööv droonivideo Hiina Guizhou provintsist näitab, kui kaugele on riik oma taastuvenergia ambitsioonidega jõudnud: terve mäeahelik on kaetud silmapiirini ulatuva päikesepaneelide merega. See vaatepilt pole mitte ainult tehnoloogiline ime, vaid ka jõuline poliitiline avaldus maailma juhtivalt päikeseenergia tootjalt.

Oma kõrge asukoha ja heitliku kliima tõttu ei sobi Guizhou provints tööstuslikuks põllumajanduseks, ent just need esmapilgul ebasoodsana tunduvad tingimused on muutnud provintsi ideaalseks paigaks, kuhu paigaldada päikesepaneele. Ning seda võimalust on piirkond ka viimastel aastakümnetel aktiivselt kasutanud.

Guizhou esimene päikeseenergiajaam alustas tööd 2015. aastal. Esialgu kulges areng küll aeglaselt, kuid riiklikud taastuvenergia eesmärgid andsid sellele selge suuna. 2018. aastaks tootis provints aastas umbes 1,75 miljonit kilovatt-tundi (kWh) päikeseenergiat, millest piisas ligikaudu 1300 majapidamise varustamiseks (arvestades, et keskmine Hiina majapidamine tarbis 2024. aastal 1332 kilovatt-tundi (kWh) päikeseenergiat aastas).

Oma kõrge asukoha ja heitliku kliima tõttu ei sobi Guizhou provints tööstuslikuks põllumajanduseks, ent just need tingimused on muutnud provintsi ideaalseks paigaks, kuhu paigaldada päikesepaneele.

2020. aastaks ületas Guizhou päikeseenergia tootmisvõimsus 10 miljoni kilovati (kW) piiri ning 2023. aastaks jõuti juba 15 miljoni kilovatini. Selle kiire kasvu taga on riigi toetused, soodsad laenud rohetehnoloogia ettevõtetele ning odav kinnisvara provintsis.

Hiina valitsus lubas 2020. aastal kolmekordistada taastuvenergia tootmist aastaks 2030. Seda eesmärki peeti esmalt liiga ambitsioonikaks, arvestades riigi senist sõltuvust söeenergiast. Kuid Hiina arengutempo räägib iseenda eest. 2024. aasta seisuga oli Hiinas ehitamisel 339 gigavati (GW) ulatuses taastuvenergia taristut, moodustades 64 protsenti kogu maailma suurte päikese- ja tuuleenergia projektide mahust. Võrdluseks: USA-l, Brasiilial, Ühendkuningriigil ja Hispaanial oli ehitamisel kokku vaid 72 gigavati (GW) ulatuses võimsusi.

Kui kasv jätkub samas tempos, võib Peking saavutada oma 2030. aasta eesmärgi juba tänavu.

Artikli foto

Sellegipoolest seisab Hiinal ees pikk tee süsinikuneutraalsuse poole, mille president Xi Jinping loodab saavutada enne 2060. aastat. Riigi söetarbimine väheneb küll kiiremini kui esialgu kavandatud, kuid söeenergia moodustab endiselt ligi 57 protsenti Hiina elektritootmisest.

Sellest hoolimata on Hiina päikeseenergia valdkonnas vaieldamatu liider. Guizhou mäeaheliku-suurused projektid pole pelgalt visuaalne sotsiaalmeediatrikk – need on märk globaalsest pöördest taastuvenergia ajastusse.

Allikas: futurism.com

Kommentaarid (2)
Tagasi üles