Skip to footer
Saada vihje

NEW SCIENTIST HÄIRIV AVASTUS: su pesumasin ei pruugigi riideid puhtaks teha

Artikli foto

Isegi pesemine 60-kraadise veega pesumasinas ei pruugi alati eemaldada potentsiaalselt kahjulikke baktereid.

Uuringud on näidanud, et saastunud kangad võivad jääda nakkusallikaks mitmeks nädalaks.

Samas on leitud, et pesemine 60 kraadi juures koos pesuvahendiga võib aidata riideid bakteritest puhastada.

«NHS England soovitab oma tervishoiutöötajatel pesta vormiriietust vähemalt 10 minutit 60 kraadi juures, et eemaldada suurem osa mikroorganismidest,» ütleb Katie Laird, De Montforti ülikooli mikrobioloog.

«Minu probleem on aga alati olnud see, et me ei tea kindlalt, mida masin tegelikult teeb,» lisab ta.

Selleks testisid Laird ja ta kolleegid kuut kodust pesumasinamudelit, et hinnata nende tõhusust Enterococcus faecium bakteriga saastatud kangaproovide puhastamisel. See bakter võib põhjustada mitmesuguseid haigusi, sealhulgas kuseteede infektsioone.

Uurides nii kiireid kui ka tavapäraseid 60-kraadiseid pesutsükleid, avastas meeskond, et pooled masinad ei desinfitseerinud riideid – desinfitseerimise all mõistetakse bakterite taseme vähenemist vähemalt 90 protsendi võrra – kiirtsükli jooksul. Isegi standardtsüklis ebaõnnestus kolmandik masinatest.

«Selle põhjuseks on asjaolu, et paljud masinad ei saavutanud ega hoidnud nõutavat temperatuuri, eriti lühemate pesutsüklite puhul,» selgitab Laird. «Üks masin töötas tegelikult vaid 20 kraadi juures, kuid selle kasutaja polnud sellest teadlik.»

Lisaks leiti tõendeid selle kohta, et pesumasinates olevad mikroorganismid võivad aja jooksul arendada resistentsuse pesuvahendite suhtes.

Uurides bakterite DNAd enne ja pärast pesemist, ilmnes, et mikroobid hakkasid välja arendama geene, mis aitavad neil ellu jääda.

«Tulemused viitavad sellele, et kodupesumasinate kasutamine tervishoiutöötajate vormide puhastamiseks võib soodustada haiglanakkuste ja antibiootikumiresistentsuse levikut,» hoiatab Laird.

Et vähendada bakterite ja viiruste hulka koduses pesumasinas, soovitab ta regulaarselt kasutada masinatele mõeldud desinfitseerimisvahendeid, käivitada aeg-ajalt 90-kraadine puhastustsükkel ning kasutada katlakivi eemaldajat, et vältida küttekeha tööd takistava katlakivi tekkimist.

Esialgu populaarteaduslikus ajakirjas New Scientist ilmunud artikkel ilmub Postimehes väljaande loal. Inglise keelest tõlkinud Sten Kohlmann.

Kommentaarid

Märksõnad

Tagasi üles