Saada vihje

DOKTOR ŠIMPANS Milliseid ravimtaimi oskavad kasutada meie sabaga sugulased (1)

Budongo metsas tehtud tähelepanekud näitavad, et šimpansid ei ravi mitte ainult enda vigastusi, vaid pakuvad esmaabi ka teistele.
Budongo metsas tehtud tähelepanekud näitavad, et šimpansid ei ravi mitte ainult enda vigastusi, vaid pakuvad esmaabi ka teistele. Foto: Dr Elodie Freymann

Uganda Budongo metsas tehtud uuring paljastab šimpanside üllatava võime: nad kasutavad esmaabiks looduslikke ravimtaimi ning mitte üksnes enese ravimiseks, vaid ka teiste, sealhulgas geneetiliselt mitteseotud kaaslaste vigastuste raviks. See avastus viitab, et tervise eest hoolitsemine võib olla sügavalt juurdunud käitumine, millel on sotsiaalselt keerulisemad põhjused kui seni arvati.

Teadlased uurisid Budongo metsas kahte šimpanside kogukonda: Sonso ja Waibira. Nagu kõik šimpansid, on ka need kogukonnad haavatavad vigastuste suhtes, mis on põhjustatud kas võitlustest, õnnetustest või inimeste seatud püünistest. Umbes 40 protsendil Sonso kogukonna liikmetest olid silmnähtavad lõksude põhjustatud vigastused.

Oxfordi ülikooli teadlase dr Elodie Freymanni juhtimisel dokumenteeriti 41 hooldusjuhtumit, millest 34 olid enesehooldus ja 7 prosotsiaalne abi kaaslastele. Tervise eest hoolitsemine ei toimunud valikuliselt: abi andsid ja said eri soost ja vanuses šimpansid, sageli ka need, kel omavahel polnud geneetilist seost.

Kommentaarid (1)
Tagasi üles