Saada vihje

Eriti ohtlik Selgus, et neelates nanoplastid alla koos vee või toiduga, võid seda ka süüa

Taaskasutatud plastist tehtud plastpudelite ja -nõude kasutamisel võid teadmatult sisse süüa ka raskemetalle, mis plasti nanoosakestele kegelt kinnituvad.
Taaskasutatud plastist tehtud plastpudelite ja -nõude kasutamisel võid teadmatult sisse süüa ka raskemetalle, mis plasti nanoosakestele kegelt kinnituvad. Foto: SCANPIX

Ameerika Ühendriikides tehtud uuring toob päevavalgele murettekitava tõsiasja: nanoplastid, mis on valmistatud plastijäätmetest, suudavad kiiresti endaga siduda ohtlikke raskemetalle, nagu plii ja kaadmium. New Jersey Tehnoloogiainstituudi teadlased kirjeldavad neid nanoosakesi kui Trooja hobuseid, mis viivad metallid organismi ja soodustavad seal nende bioakumulatsiooni.

Uurimuses toodeti nanoplastid kolme levinud plasti – polüetüleentereftalaadi (PET), polüstüreeni (PS) ja polüpropüleeni (PP) – jahvatamise teel. Tulemusena saadud osakesed olid väiksemad kui 200 nanomeetrit ning nende suurust ja kuju analüüsiti dünaamilise valgushajumise (DLS) ja skaneeriva elektronmikroskoopia abil.

Teadlased leidsid, et kõik kolm plastitüüpi adsorbeerisid märkimisväärsel määral raskemetalle, kuid kõige suuremat imamisvõimet näitas polüpropüleen. Plii adsorbeerus kõige kiiremini – 99 protsenti pliist sidusid kõik kolm plastitüüpi juba viie minutiga.

Kommentaarid
Tagasi üles