Saada vihje

Selle väikese vidinaga saab teada, mis nahast tuleb ja sinna läheb – see on eluliselt oluline

EFS kinnitub kehale sarnaselt glükoosianduritele või nutiplaastritele. Tulemused on kohesed ja kergesti nutiseadmes jälgitavad, mis võimaldab arstidel jälgida patsientide seisundit ka distantsilt.
EFS kinnitub kehale sarnaselt glükoosianduritele või nutiplaastritele. Tulemused on kohesed ja kergesti nutiseadmes jälgitavad, mis võimaldab arstidel jälgida patsientide seisundit ka distantsilt. Foto: John A. Rogers/Northwestern University

Inimese nahk ei ole pelgalt kaitsekiht siseorganitele, vaid ka oluline teabeallikas organismi tervise kohta. Uus kantav seade suudab jälgida gaase, mis eralduvad nahast või imenduvad sellesse, avades uusi võimalusi terviseseireks.

Kuigi nutikellad ja aktiivsusmonitorid mõõdavad naha kaudu mitmesuguseid elutähtsaid näitajaid, keskenduvad need peamiselt nahaalusele verevoolule. Senised kantavad seadmed ei ole suutnud mõõta neid gaase, mida nahk ise eraldab ja neelab.

Nüüd on Northwestern University teadlaste meeskond välja töötanud seadme, mis just seda suudab. Seadet tuntakse epidermse vooganduri (epidermal flux sensor ehk EFS) nime all ja see mõõdab gaaside, nagu veeaur, süsinikdioksiid ja lenduvad orgaanilised ühendid (LOÜ-d), kontsentratsioonide muutusi vahetult naha kohal, ilma nahaga otseselt kokku puutumata.

Kommentaarid
Tagasi üles