:format(webp)/nginx/o/2025/05/12/16838554t1h96ce.jpg)
NASA ambitsioonikas kuukulgur VIPER (Volatiles Investigating Polar Exploration Rover), mis on ehitatud Kuu lõunapooluselt veest tekkinud jääd otsima, seisab praegu kasutult Johnsoni kosmosekeskuses. Lõplikult valmis ehitatud neljarattaline uurimisrobot ootab oma saatust, kuna NASA pole leidnud viisi, kuidas seda Kuule toimetada.
Esialgu 2023. aastal startima pidanud missioon on nüüdseks tühistatud ning kosmoseagentuur on hädas, et leida alternatiivseid lahendusi kulguri Kuu pinnale viimiseks.
Sel nädalal teatas NASA, et loobub katsetest leida eraettevõtetest partner, kes aitaks VIPERi missiooni ellu viia. «NASA tänab kõiki, kes vastasid kutsele,» ütles NASA teadusmissiooni direktoraadi (Science Mission Directorate) aseadministraator Nicky Fox. «Ootame jätkuvalt võimalust teha VIPERiga tulevikus teadust, jätkates samal ajal NASA Kuu–Marss uurimisprogrammi,» lisas Fox.
VIPERi start lükkus esialgu edasi 2024. ja seejärel 2025. aastani, viidates ajakava- ja tarneprobleemidele. 2024. aasta juulis otsustas NASA missiooni täielikult tühistada, põhjendades seda ohuga, et see võib häirida teisi kaubanduslikke Kuu missioone.
/nginx/o/2025/05/12/16838556t1hbd95.jpg)
Esialgu plaaniti VIPER demonteerida ja selle osi kasutada tulevastes projektides. See otsus tekitas teadlaskonnas laialdast pahameelt, kuna peeti lubamatuks kõrvale heita juba valmis ehitatud Kuu uurimisrobot. Vastuseks avalikule survele teatas NASA kiiresti, et otsib erasektorist partnerit, pakkudes võimalust kulgur üle võtta ja see ise Kuule transportida. Mitmed kosmose idufirmad, sealhulgas Intuitive Machines, asusid vastavat plaani välja töötama. Põhjus, miks NASA nüüd ootamatult otsustas ka erasektorile toetumise katse lõpetada, on ebaselge.
VIPERi arenduseks on NASA juba kulutanud 450 miljonit dollarit. Agentuur kinnitas, et ei investeeri enam sentigi kulguri Kuule toimetamisse. Ilma erasektori abita tunduvad VIPERi võimalused Kuule jõuda olevat üsna kasinad.
«Agentuur annab tulevikus teada VIPERi missiooni uue strateegia kohta,» seisab NASA avalduses.
Allikas: gizmodo.com