Saada vihje

Nõukogude kuumuskindel Veenuse-sond prantsatab laupäeval kontrollimatult Maale

Umbes sellise kujuga silinder jõuab maapinnale ilmselt ühes tükis juba sel laupäeval. Pildil on kosmosesondi makett muuseumis.
Umbes sellise kujuga silinder jõuab maapinnale ilmselt ühes tükis juba sel laupäeval. Pildil on kosmosesondi makett muuseumis. Foto: ESA / NASA / Kosmosemuuseum

53 aastat tagasi startinud Nõukogude Liidu kosmosesond Kosmos 482, mis pidi jõudma Veenusele, kukub alla praegustel kosmoseagentuuride andmetel 10. mail. Ilmselt jõuab üsna suur osa sellest 500-kilogrammisest kosmoseaparaadist maapinnale, sest Veenuse ülikuuma atmosfääri tarbeks on see ehitatud ülimalt vastupidavaks ning talub atmosfääri sisenemisel väga kõrgeid temperatuure. Aga kuhu see täpsemalt kukub?

Eesti võib juba kindlalt välistada, sest hüljatud rauakolaka kontrollimatu sisenemine atmosfääri toimub lõunapoolsetel laiuskraadidel. Küll aga jäävad võimalikku maandumisteele näiteks London, New York, Peking ja teised linnad, ehkki tõenäosus mõnda suurlinna tabada on üsna väike.

Kosmos on endiselt paik, mis peidab endas palju saladusi ja ka ammu unustatud asju. Üks selline vana reliikvia, mis on viimased viiskümmend kolm aastat vaikselt meie pea kohal tiirelnud, valmistub nüüd suurejooneliseks kojutulekuks.

Kommentaarid
Tagasi üles