Saada vihje

NEW SCIENTIST Teadlased ehitasid laboris «musta augu pommi», mis sõtta veel ei jõua (3)

Kosmiline disko musta augu ümber, mille võttis pildile NASA James Webbi Kosmoseteleskoop. Nüüd on teadlastel vähemalt olemas mängumudel, mis justkui ammutab aina enam energiat tühjusest.
Kosmiline disko musta augu ümber, mille võttis pildile NASA James Webbi Kosmoseteleskoop. Nüüd on teadlastel vähemalt olemas mängumudel, mis justkui ammutab aina enam energiat tühjusest. Foto: Postimees

Füüsikud on valmis saanud esimese «musta augu pommi», mille võimalikkust on juba ammu vaid teoorias kirjeldatud. Tööpõhimõte on erinevalt valmis ehitamisest päris lihtne: n-ö must auk võimendab energiat ja ümbritsevad peeglid püüavad selle lõksu, kuni toimub tohutu plahvatus.

Õnneks on valmis saadud «musta augu pommi» esimene versioon vaid mängumudel, mitte päris must auk kosmoses. Kuna aga füüsikalised põhimõtted on identsed, võib selle uurimine aidata teadlastel paremini mõista, kuidas need kosmilised nähtused toimivad.

Idee mustast august energia eraldamiseks pakkus esmakordselt välja füüsik Roger Penrose 1969. aastal. Ta märkis, et osake, mis lendab keerlevale mustale augule äärmiselt lähedal, kogub energiat üldrelatiivsusteooria omapärase mõju tõttu, kus must auk veab ja kiirendab enda ümber asuvat aegruumi.

Kommentaarid (3)
Tagasi üles