Saada vihje

Uus Euroopa tehiskaaslane suudab näha ka läbi puuvõrade metsa alla

ESA Biomass on esimene satelliit, mis kannab P-riba lainete aparatuuriga radarit. Tänu P-riba lainepikkusele, mis on umbes 70 cm, suudab see uudne radar tungida läbi metsa ja puuvõrade, võimaldades koguda infot metsa eri osade, näiteks puutüvede, okste ja varte kohta.
ESA Biomass on esimene satelliit, mis kannab P-riba lainete aparatuuriga radarit. Tänu P-riba lainepikkusele, mis on umbes 70 cm, suudab see uudne radar tungida läbi metsa ja puuvõrade, võimaldades koguda infot metsa eri osade, näiteks puutüvede, okste ja varte kohta. Foto: ESA

Euroopa Kosmoseagentuur (ESA) saatis orbiidile aparaadi, mis lubab tungida maailma kõige saladuslikematesse paikadesse – troopiliste metsade tihedasse rägastikku. Seni pea võimatu ülesanne – «kaaluda» miljardeid puid ja hinnata nende tegelikku rolli meie planeedi saatuses – seisab nüüd ukse ees. Aga mis tegelikult toimub seal, kuhu inimsilm ei küüni ja kas see uus «kosmosesilm» paljastab kõik džunglisse peidetud saladused?

Maailma vihmametsasid kutsutakse tihti Maa kopsudeks, ja põhjusega. Nad neelavad endasse miljardeid tonne süsinikku, olles ühed peamised liitlased võitluses kliimamuutustega. Aga kuidas täpselt mõõta seda elutähtsat varu, mis peitub enam kui pooleteises triljonis puus? Senised meetodid on olnud vaevarikkad, ebatäpsed ja jätnud suure osa pildist häguseks. Kuni nüüd.

Teisipäeval tegi Euroopa Kosmoseagentuur (ESA) ajalugu, saates orbiidile esimese omataolise satelliidi. Prantsuse Guajaanas asuvast ESA keskusest startinud kanderakett lendas teekonnal sihtpunkti üle Amazonase – ühe peamise piirkonna, mida uus satelliit uurima hakkab.

Kommentaarid
Tagasi üles