Saada vihje

Energiarevolutsioon? Kunstleheke neelab õhust süsinikku ja tilgutab päikese toel välja puhast kütust (1)

Sel lähivõttel on perovskiidi ja vase baasil välja töötatud seadmed, mis muudavad päikesevalguse toimel õhus oleva süsinikdioksiidi vedelkütuseks.
Sel lähivõttel on perovskiidi ja vase baasil välja töötatud seadmed, mis muudavad päikesevalguse toimel õhus oleva süsinikdioksiidi vedelkütuseks. Foto: Marilyn Sargent / Berkeley Lab

Mis oleks, kui saaksime ühe hoobiga lahendada kaks pakilist probleemi: süsihappegaasi hulka õhus vähendada ja sellest samas uue, puhtama kütuse teha? Kõlab ulmeliselt, kuid teadlased on astunud selle hiiglasliku sammu, mis avab ukse uude maailma. Või on see hoopis iidvana, taimede fotosünteesi maailm?

Maailm seisab silmitsi kliimamuutuse ja energiavajaduse topeltväljakutsega, sundides teadlasi otsima üha nutikamaid ja säästvamaid lahendusi. Nüüd on USA energeetikaministeeriumi Lawrence Berkeley riikliku laboratooriumi (Berkeley Lab) ja rahvusvaheliste partnerite koostöö toonud ühe võimalik, et tulevikus murrangulise läbimurde: nad on välja töötanud kunstlehe, mis suudab otseselt päikesevalgust kasutades muuta süsihappegaasi (CO₂) vedelkütusteks ja teisteks väärtuslikeks kemikaalideks.

Kommentaarid (1)
Tagasi üles