Saada vihje

Muusik «äratati» surnust ellu ja ta komponeerib edasi

Niinimetatud "Neljapealine koletis", kes lõi taaselustamise näituse: kunstnikud Guy Ben-Ary, Matt Gingold, Nathan Thompson ja neuroteadlane Stuart Hodgetts (paremal).
Niinimetatud "Neljapealine koletis", kes lõi taaselustamise näituse: kunstnikud Guy Ben-Ary, Matt Gingold, Nathan Thompson ja neuroteadlane Stuart Hodgetts (paremal). Foto: Rift Photography

Üks Austraalias valminud installatsioon, pealkirjaga Revivification, tõstatab küsimuse - kui kunst võib elada üle oma looja, mis saab siis kunstniku loomingulisest impulsist? Projekt võtab seda mõistet sõna-sõnalt - kasutades lahkunud ameerika helilooja Alvin Lucieri DNA-d, on loomekollektiiv loonud laboritingimustes miniatuurse aju, mis genereerib muusikat, lähtudes selle juhuslikest elektrilistest signaalidest.

Meeskond, kuhu kuuluvad kolm kunstnikku ja neuroteadlane, selgitas ajalehele Art Newspaper, et projekti eesmärk on uurida inimese kohalolu pikendamise võimalusi pärast näilist lõppu. Tegemist pole pelgalt mälestusmärgiga, vaid eluvormi jätkamise katsega.

Installatsiooni keskmes on niinimetatud in vitro aju, mis on kasvatatud Lucieri elu lõpuperioodil annetatud verest. See on paigutatud alusele ning kasvatatud elektroodvõrgule, mis ühendub galerii seintes paiknevate 20 suure messingplaadiga. Iga kord, kui aju genereerib elektrilise impulsi, suunatakse see muundurite ja haamrite kaudu plaatidele — nii tekib ainulaadne ja katkematu helivoog.

Kommentaarid
Tagasi üles