Saada vihje

ARVAMUS Konkurents piitsutab tagant – Euroopasse kerkivad tehisarutehased (2)

Kajaanis paiknev LUMI superarvuti saab Soomes paikneva tehisarutehase osaks.
Kajaanis paiknev LUMI superarvuti saab Soomes paikneva tehisarutehase osaks. Foto: Wikimedia Commons

​Riikide- ja kontinentidevaheline tehisaruvõidujooks on täies hoos. Esikoha nimel konkureerivad USA ja Hiina. Euroopa Liit oli veel hiljuti selle võistluse tagasihoidlik kõrvaltvaataja, kellel puudus selge tegevusplaan. Nüüd on äratuskell helisenud ka Euroopale.

Tehisaru revolutsioon meenutab paljuski varasemat tööstusrevolutsiooni. Auruenergia kasutuselevõtt muutis 18. sajandil ühiskonnakorraldust radikaalselt. Tehisaru omab sarnast potentsiaali. Samas pole Tehisaru pelgalt verstapost tehnoloogia arenguteel, vaid tegu on tulevaste globaalsete geopoliitiliste ja majanduslike jõujoonte kujundajaga. Seega on USA ja Hiina võidujooksus mängus palju rohkem kui esikoht tehnoloogia arendamises. Kes võistluse võidab, võtab kõik. Ka Euroopa on otsustavalt reageerinud, et mitte rongist maha jääda.
 

TEHISARUTEHAS
​(Artificial Intelligence Factory)

Tehisarutehas ehk AI Factory on organisatsiooniline ja tehnoloogiline raamistik, mille eesmärk on võimaldada ettevõtetel või asutustel süsteemselt, skaleeritavalt ja tõhusalt arendada, juurutada ja hallata tehisintellektil põhinevaid lahendusi. Tegemist on kui tehisintellekti tootmisliiniga, kus ideest saadakse kiiresti valmis ja toimiv tehisarutoode või -teenus, mida saab reaalsetes äriprotsessides rakendada.

Tehisarutehas ühendab endas mitmeid komponente:

Andmehaldus – kvaliteetsete andmete kogumine, puhastamine, märgendamine ja haldamine, mis on tehisarumudelite koolitamise aluseks.

Mudeliarendus – tehisarumudelite loomine, testimine ja valideerimine vastavalt ärivajadustele.

Automatiseeritud töövood – tööprotsesside osaline või täielik automatiseerimine alates andmete sisestamisest kuni mudelite juurutamiseni.

Iteratiivsus ja pidev täiustamine – tehisarutehas võimaldab mudelite pidevat uuendamist ja täiustamist, kasutades uut andmestikku ja tagasisidet.

Skaleeritavus – võimalus rakendada lahendusi erinevates ärivaldkondades ja suuremahulistes keskkondades.

Koostööinfrastruktuur – tehisarutehas toob kokku erinevate rollidega osapooled, näiteks andmeteadlased, arendajad, valdkonnaspetsialistid ja ärijuhid, et tagada terviklik ja tõhus arendusprotsess.

Tehisarutehas ei ole ainult tehniline lahendus, vaid ka juhtimismudel, mis soodustab innovatsiooni, loob korduvkasutatavaid komponente ning vähendab AI lahenduste arendamise ja kasutuselevõtu aega ning kulusid.

Seda mudelit kasutavad sageli suurettevõtted ja valitsusasutused, kes soovivad oma andmepõhise otsustamise ja teenuseosutamise viia järgmisele tasemele. Edukalt toimiv tehisarutehas aitab muuta tehisintellekti eksperimenteerimisest ettevõtte või organisatsiooni igapäevaseks ja väärtust loovaks praktikaks.

Suurematest ettevõtetest, mis kasutavad tehisaruvabrikuid oma igapäiste töövoogude juhtimiseks on näiteks Netflix ja Uber.

Kommentaarid (2)
Tagasi üles