Saada vihje

Videosilma ette jäi haruldane kolossaalkalmaar (1)

Kolossaalkalmaar (Mesonychoteuthis hamiltoni).
Kolossaalkalmaar (Mesonychoteuthis hamiltoni). Foto: ROV SuBastian / Schmidt Ocean Institute

Maailma üks müstilisemaid ja tabamatumaid olendeid, hiiglaslik kolossaalkalmaar, jäi esimest korda kaamerasilma ette oma looduslikus keskkonnas – Antarktika jäistes sügavustes. See on teadusmaailma jaoks ajalooline hetk.

Kolossaalkalmaar (Mesonychoteuthis hamiltoni), keda ei tohi segi ajada meremehelegendidest tuntud hiidkalmaariga (Architeuthis dux), on veelgi suurem ja salapärasem. Kolossaalkalmaar on maailma raskeim selgrootu, mis võib kasvada kuni 10 meetri pikkuseks ja kaaluda pool tonni. Eluka elu Antarktika ookeani pimedates sügavustes on muutnud ta nii tabamatuks, et teadlased said looma olemasolust teada alles sajand tagasi. Seni oli kolossaalkalmaari nähtud vaid surnuna või suremas ookeani pinnal ning leitud tema jäänuseid vaalade ja merelindude kõhust.

Nüüd aga õnnestus rahvusvahelise projekti Ocean Census teadlastel uurimislaeva Falkor pardalt saata kaugjuhitav allveerobot SuBastian ligi 600 meetri sügavusele Lõuna-Sandwichi saarte lähedal. 9. märtsil jäädvustaski robot seal midagi enneolematut – elusa kolossaalkalmaari.

Kommentaarid (1)
Tagasi üles