/nginx/o/2025/04/12/16774325t1h8b85.jpg)
Täna on riikliku maateaduste gümnasistide olümpiaadi lõppvoor, kuhu pääses rekordiliselt 35 noort. Esmakordselt veebipõhise eelvooruga toimunud võistlus näitas, et Eesti gümnasistide tase on väga kõrge, mistõttu otsustasid korraldajad tavapärasest rohkem osalejaid lõppvooru kutsuda. Lõppvooru neli parimat saavad esindada Eestit rahvusvahelisel maateaduste olümpiaadil.
TalTechi geoloogi instituudi ja TalTechi olümpiaadikooli eestvedamisel toimuva riikliku maateaduste olümpiaadi veebipõhises eelvoorus oli märkimisväärne arv osalejaid – 150 gümnasisti 28 erinevast koolist. Olümpiaadi žürii esimees ja TalTechi geoloogia instituudi professor Alvar Soesoo tunneb uhkust teadusvõistluse laialdase populaarsuse üle. «Kõige suurema esindusega oli Viljandi Gümnaasium, kus osales eelvoorus lausa 24 õpilast. Lisaks jõudis olümpiaad nii Ida-Virumaale kui ka Saaremaale, rääkimata Tallinnast ja Tartust,» rääkis Soesoo.
Soesoo sõnul tuli aga eelvooru hindamisel teha korrektuure olümpiaadi juhendis, sest konkurents oli tihe. «Algselt oli küll välja kuulutatud, et lõppvooru pääsevad 20 parimat, aga kui hakkasime lõpptulemusi vaatama, muutsime seda otsust, sest käis väga tihe rebimine,» selgitas Soesoo. «Parim tulemus oli 90 protsendi piirimail, ja kuna paljude õpilaste tulemused jäid 70 protsendi juurde, otsustasime tõsta lõppvooru pääsejate arvu 35 peale,» lisas ta, rõhutades olümpiaadi kõrgtasemelisust.
Eelvooru edukaim oli Tallinna Reaalkool, kust pääses lõppvooru üheksa õppurit. Sellest koolist pärineb ka eelvooru parim töö. Lõppvoorus on enam kui üks esindaja ka Nõo Reaalgümnaasiumist, Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasiumist, Põlva Gümnaasiumist ja Valga Gümnaasiumist. Soesoo soovib tunnustada õpilasi ka Hugo Treffneri Gümnaasiumist, Kiili Gümnaasiumist, Narva Gümnaasiumist, Pärnu Koidula Gümnaasiumist, Põltsamaa Ühisgümnaasiumist, Tallinna E-Gümnaasiumist, Tallinna Vanalinna Hariduskolleegiumist ja Viljandi Gümnaasiumist.
/nginx/o/2025/04/12/16774327t1h0942.jpg)
Kuna nelja parimat ootab augustis reis Hiina rahvusvahelisele maateaduste olümpiaadile, loodab Soesoo, et Eesti noori saadab edu ka tänavu. «Rahvusvahelisel maateaduste olümpiaadil on eestlased siiani esinenud väga hästi. Kõik osalejad on saanud ka medali, kuid kuld on seni jäänud püüdmatuks,» tõdes Soesoo.
Maateaduste olümpiaad on gümnasistidele mõeldud loodusteaduslik võistlus, mis pakub rakenduslikke ja loomingulisi ülesandeid, mille eesmärk on mõista Maad ühe tervikliku süsteemina. Olümpiaad hõlmab geoloogiat, meteoroloogiat, okeanograafiat ja keskkonnateadusi. Ülesannete edukas lahendamine eeldab teadmisi põhikooli ja gümnaasiumi geograafia, füüsika ja keemia õppekavast ning head analüüsivõimet.
TalTechi geoloogia instituut on geoloogia, maavarade ja mäendusalast kompetentsi koondav teadusüksus, mis tegeleb aluspõhjageoloogia, paleokeskkonna, kliima, meregeoloogia, maavarade, mäenduse ning ringmajanduse valdkondadega. Instituut vastutab Maa süsteemide, kliima ja tehnoloogia ning Maa süsteemide ja geotehnoloogiaja õppekavade eest, arendab laboreid ning haldab Eesti suurimaid kivimikollektsioone.