Saada vihje

Türi koodeksi saladus: aastarõngad paljastasid Eesti ühe vanima käsikirja üllatava loo

Uurimus kinnitas, et Türi koodeksi köite valmistamisel kasutati kaht eri päritolu tammelauda. Esikaane parema serva lähedal on märgata puiduga suletud ümmargune auk (valge nool).
Uurimus kinnitas, et Türi koodeksi köite valmistamisel kasutati kaht eri päritolu tammelauda. Esikaane parema serva lähedal on märgata puiduga suletud ümmargune auk (valge nool). Foto: Ervin Sestverk, Alar Läänelaid et al. 2025

Teadlaste tehtud hiljutine uuring näitas, et Eesti vanima dateeritud käsikirja, 1454. aastal valminud Türi koodeksi puidust kaaned on pärit eri aegadest ja piirkondadest, kusjuures üks neist on valmistatud varem kasutatud puidust. Kas see on märk keskaegsest säästlikkusest või peidab kaante lugu endas veel avastamata saladusi?

Tallinna Linnaarhiivis säilitatav Türi koodeks on unikaalne gooti stiilis käsikiri Eesti raamatukultuuri algusajast. Selle valmimisaasta – 1454 – on teada. Türi koodeksit kui unikaalset käsikirja Eesti raamatukultuuri algusajast on kirjeldanud juba Hans Treumann 1977. aastal, ent tollal jäi nahka köidetud puitkaante päritolu saladuseks.

Ajakirjas Journal of Cultural Heritage avaldatud dr Alar Läänelaidi ja kolleegide uurimus võttis eesmärgiks see mõistatus lahendada, rakendades dendrokronoloogiat ja strontsiumi isotoopanalüüsi.

Kommentaarid
Tagasi üles