Saada vihje

Türgis tuli päevavalgele maailma vanim kalender

Türgis asuva Göbekli Tepe samba ja neil olevad nikerdused kujutavad arheoloogide arvates endast maailma vanimat teadaolevat kalendrit. Pildil on näide ühest sümbolitega kaunistatud sambast (D korpuse sammas 43).
Türgis asuva Göbekli Tepe samba ja neil olevad nikerdused kujutavad arheoloogide arvates endast maailma vanimat teadaolevat kalendrit. Pildil on näide ühest sümbolitega kaunistatud sambast (D korpuse sammas 43). Foto: Alistair Coombs

Göbekli Tepe sambad viitavad kalendrisüsteemile, mis jälgis päevi, aastaaegu ja aastaid – suvine pööripäev on tähistatud kui eriline päev.

Türgist avastatud iidne monument võib esmapilgul paista pelgalt vanana, kuid kui arheoloogide oletused paika peavad, võib see tähistada inimkonna vanimat teadaolevat päikesekalendrit.

Hiljutine uuring, mis avaldati ajakirjas Time and Mind ning põhineb Šotimaal asuva Edinburghi ülikooli teadlaste töödel, väidab, et Lõuna-Türgis asuva Göbekli Tepe arheoloogilise kompleksi detailsete sümbolitega kaunistatud sambad kujutavad endast päikesekalendrit, mis jälgis päevi, aastaaegu ja aastaringe.

Kommentaarid
Tagasi üles