:format(webp)/nginx/o/2025/03/07/16700532t1h217b.jpg)
Eesti tehnoloogiaettevõtja Olesja Bondarenko pälvis Euroopa Liidu naisinnovaatorite võistlusel Euroopa Innovatsiooni- ja Tehnoloogiainstituudi (EIT) naisjuhtide kategoorias teise koha auhinna.
Bondarenko on Nanordica Medicali kaasasutaja ja tegevjuht. Ettevõte töötab välja nanotehnoloogial põhinevaid haavahooldustooteid, mis aitavad ennetada infektsioone ja kiirendada haavade paranemist. Projekti toetab EIT Health.
Nanordica Medicali loodud krooniliste haavade raviks mõeldud plaastris kasutatakse hõbeda asemel hõbeda ja vase segu.
Kuna Bondarenko vanaemal oli diabeet, teadis ta väga hästi, kui raskelt paranevad jalgadel olevad haavad, mis omakorda võivad kaasa tuua jäsemete amputeerimise. «Hakkasime statistikat uurima ja selgus, et sellistest haavadest 70 protsenti ei parane ka pika aja jooksul! Uskumatu – inimkond ravib juba palju vähivorme, aga haava ei suuda ära ravida.» Sellest sündis idee probleem ise lahendada.
Kuigi plaaster ise on juba ammu valmis ja haiglates kliinilise uuringu raames kasutusel, jõuab see päriselt müügile alles järgmise aasta alguses.
Euroopa Innovatsiooni- ja Tehnoloogiainstituudi (EIT) naisjuhtide auhind antakse instituudi väljapaistvatele liikmetele. Võitja saab auhinnaks 50 000 eurot ning teise ja kolmanda koha saajad vastavalt 30 000 ja 20 000 eurot.
Võitjaks osutus AgroGrin Techi asutaja ja tegevjuht Débora Andreia Campelo Campos Portugalist. Ettevõte on välja töötanud tootmisprotsessi tööstuslike puuviljajäätmete muutmiseks toidu koostisosadeks. Projekti toetab EIT Food.
Kolmanda koha sai Tympany Medicali kaasasutaja ja tegevjuht Elizabeth McGloughlin Iirimaalt. Ettevõtte välja töötatud muutnurgaga endoskoopiatehnoloogia kätkeb endas suurt potentsiaali nii patsientide kui ka tervishoiusüsteemide jaoks. Projekti toetab EIT Health.
Naisnovaatorite kategooria on avatud liikmesriikidest või programmiga «Euroopa horisont» assotsieerunud riikidest pärit naistele, kes on asutanud või kaasasutanud oma ettevõtte. Võitja saab auhinnaks 100 000 eurot ning teise ja kolmanda koha saajad vastavalt 70 000 ja 50 000 eurot.
Esimese koha võitis ettevõtte Oxolife kaasasutaja Agnès Arbat Hispaaniast. Oxolife töötab välja uuenduslikke viljakusravimeid, mis täiustavad embrüote siirdamise meetodeid ja lihtsustavad viljatusravi.
Teise koha sai ettevõtte Lios kaasasutaja Rhona Togher Iirimaalt. Lios on välja töötanud nutika akustilise materjali SoundBounce, mis võimaldab märkimisväärset müravähendust ning pakub mitmekülgseid rakendusvõimalusi paljudes tööstusharudes.
Kolmanda koha sai ettevõtte SOLiTHOR asutaja Fanny Bardé, kelle ettevõte töötab välja järgmise põlvkonna tahkeid akusid, kasutades mittesüttivat ja keskkonnasõbralikku tahket elektrolüüti.
Paljutõotavate novaatorite kategoorias kandideerivad alla 35-aastased noored naisettevõtjad. Võitja saab auhinnaks 50 000 eurot ning teise ja kolmanda koha saajad vastavalt 30 000 ja 20 000 eurot.
Võitjaks tuli immunopõletikuliste haiguste ravivajadustega tegeleva tehisintellektil põhineva platvormi Scienta Lab kaasasutaja Camille Bouget Prantsusmaalt.
Teise koha sai Earlybirdi asutaja Claudine Adeyemi-Adams Suurbritanniast. Ettevõte aitab tööotsijaid tehisintellektil põhineva platvormi kaudu, mis pakub personaalset abi.
Kolmanda koha sai STH BIOTECHi kaasasutaja Héloïse Mailhac Prantsusmaalt. Ettevõte on välja töötanud in vitro biotootmisplatvormi SATIVITRO®, mis suurendab haruldaste kannabinoidide saagikust ja kättesaadavust farmaatsiauuringute jaoks.