SpaceX plaanib täna saata teele Fram2 astronautide missiooni, mis teeks ajalugu, lennates esimest korda üle Maa mõlema pooluse. Start on kavandatud kell 21.46 Ida-Ameerika aja järgi (Eesti aja järgi 1. aprillil kell 4.46 hommikul) Floridas asuva NASA Kennedy Kosmosekeskuse stardiplatvormilt 39A.
Fram2 viib madalale Maa orbiidile neljaliikmelise rahvusvahelise meeskonna, kuhu kuuluvad missiooni juht Chun Wang Maltalt, sõiduki komandör Jannicke Mikkelsen Norrast, piloot Rabea Rogge Saksamaalt ja meditsiiniohvitser ning missioonispetsialist Eric Phillips Austraaliast. Kõik neli on kosmoses esimest korda.
SpaceXi Fram2 missiooni astronaudid, kes lendavad üle Maa pooluste. Missioonispetsialist ja meditsiinitöötaja Eric Phillips, piloot Rabea Rogge, sõiduki kapten Jannicke Mikkelsen ja missiooni komandör Chun Wang.Foto: SpaceX
Missiooni jooksul, mis kestab kolm kuni viis päeva, plaanitakse läbi viia 22 teaduskatset. Nende hulgas on esimest korda kosmoses seente kasvatamine ning inimese keha röntgenülesvõtete tegemine. Lisaks kavatseb meeskond pärast Maale naasmist väljuda Crew Dragoni kapslist ilma täiendava meditsiinilise ja operatiivse abita, et aidata uurijatel hinnata astronautide võimet iseseisvalt funktsioneerida pärast lühemaid ja pikemaid kosmoselendusid.
Kuidas jälgida starti
SpaceX edastab starti otseülekandena oma veebilehel ja Xi (endine Twitter) kontol, alustades umbes tund enne väljalendu. Samuti näeb otsepilti allolevast YouTube.com-i striimist:
Ilmaolud stardipaigas
Cape Canaverali piirkonnas on hetkel peamiselt päikesepaisteline ilm, temperatuuriga 27 °C. Tänaseks on prognoositud mõningaid äikesetorme piirkonnas, kuid üldiselt on ilm soodne.
Kogenud tehnika, uus meeskond
Missioonil kasutatav Dragoni kosmoselaev on tõeline veteran, mis on varem lennutanud astronaute Rahvusvahelisse Kosmosejaama (Crew-1) ning osalenud ajaloolistel tsiviilmissioonidel Inspiration4 ja Polaris Dawn, kus tehti ka esimene kommertskosmoselaevast väljumine avakosmosesse. Falcon 9 kanderaketi esimene aste lendab kuuendat korda, olles varem teenindanud nii NASA mehitatud lende kui ka teisi missioone. Pärast tööde lõpetamist maandub kanderakett Atlandi ookeanis asuvale mehitamata maandumisplatvormile «A Shortfall of Gravitas».