Saada vihje

Füüsik selgitab, kuidas Kanada lennuõnnetuses õhusõiduk tagurpidi pöördus

Copy
Reisijad lahkuvad Delta Air Linesi katusele pööranud reisilennukist CRJ-900 pärast õnnetust, keegi surma ei saanud.
Reisijad lahkuvad Delta Air Linesi katusele pööranud reisilennukist CRJ-900 pärast õnnetust, keegi surma ei saanud. Foto: Peter Koukov / Reuters / Scanpix

Esmaspäeval toimus Toronto Pearsoni rahvusvahelises lennujaamas dramaatiline ja haruldane õnnetus: Delta Air Linesi reisilennuk tegi hädamaandumise, lohises mööda maandumisrada leekides ning paiskus seejärel üle katuse. Miks lennumasin kummuli pööras, seda selgitab füüsikateadlane Arun Bansil Northeasterni ülikoolist.

Juhtumi uurimine on veel pooleli, kuid füüsika seisukohalt on olukord selge, märgib Northeasterni ülikooli (Northeastern University) teadlane. Delta lennu 4819 ümberpaiskumise põhjustas tema sõnul aerodünaamiliste jõudude tasakaalustamatus.

«Põhifüüsika on siin lihtne. Lennuki erinevad jõud peavad olema õigesti tasakaalus, et see saaks sujuvalt lennata, maanduda ja õhku tõusta,» selgitab füüsikaprofessor Arun Bansil artiklis, «kui jõud muutuvad tasakaalust välja mõne lennuki telje suhtes, hakkab lennuk ümber selle telje pöörlema.»

Tagasi üles