Saada vihje

Hiina kavandab süvavee uurimisjaama – seal all on midagi, mis on väga väärtuslik (5)

Copy
Hiina kavandab 2000 meetri sügavusele ookeanipõhja midagi sarnast kui pildil kujutatud Fabien Cousteau PROTEUSe projekt.
Hiina kavandab 2000 meetri sügavusele ookeanipõhja midagi sarnast kui pildil kujutatud Fabien Cousteau PROTEUSe projekt. Foto: Yves Béhar / fuseproject

Hiina on andnud rohelise tule ambitsioonikale süvavee uurimisjaamale, mis võib muuta ookeaniuuringute tulevikku ja suurendada riigi energiavarusid. Lõuna-Hiina merre rajatav jaam, mida mõned nimetavad «süvavee kosmosejaamaks», asub 2000 meetri sügavusel ning suudab majutada korraga kuni kuus teadlast kuuajasteks missioonideks. Projekti eesmärk on uurida unikaalseid külmalekke ökosüsteeme, kus leidub tohutult metaanhüdraate – võimalikku uut energiaallikat.

See enneolematu projekt peaks valmima 2030. aastaks. Keskuse peamiseks uurimisobjektiks on külmaveeväljapääsud – unikaalsed elukeskkonnad, mis on tulvil elu ja peidavad endas tohutuid metaanhüdraatide varusid.

Lõuna-Hiina meri on strateegiliselt ja loodusvarade poolest oluline piirkond, mille omandiõiguse üle käivad mitme riigi vahelised territoriaalsed vaidlused. Lisaks väärtuslikele koobaldi ja nikli varudele hinnatakse, et seal leidub 70 miljardit tonni metaanhüdraate, mis moodustab ligikaudu poole Hiina praegustest nafta- ja gaasivarudest.

Tagasi üles