Saada vihje

Riukalikud taimed suhtlevad, aga samas ka valetavad üksteisele

Copy
Puudel ja muudel taimedel on oma võrgustik, kus jagatakse kasulikku infot, aga levivad ka libauudised ja pettused, nagu inimeste internetis, selgitasid teadlased.
Puudel ja muudel taimedel on oma võrgustik, kus jagatakse kasulikku infot, aga levivad ka libauudised ja pettused, nagu inimeste internetis, selgitasid teadlased. Foto: Stockcake

Kui 1997. aastal kirjeldati teadusajakirjas Nature esimest korda nn puude internetti ehk wood-wide web'i, võttis taimede omavaheline suhtlusvõrgustik peaaegu utoopilise ilme. Kuid uus teadustöö viitab, et see nähtus ei pruugi olla sugugi nii altruistlik – ja võib isegi sisaldada sabotaaži elemente.

Taimed suudavad edastada ja vastu võtta keemilisi signaale, mida vahendab mükoriisaseente võrgustik, mis ühendab nende juuri mulla all. Selle nähtuse kirjeldasid ligi kolm aastakümmet tagasi ära metsateadlane Suzanne Simard ja tema kolleegid ning see on pälvinud hellitusnime wood-wide web.

Näiteks on teadlased täheldanud, et kui röövik sööb tomatilehte, siis samasse mükoriisavõrgustikku ühendatud naabertaim hakkab tootma rohkem putukavastaseid ensüüme, justkui aimates eelseisvat rünnakut.

Seda on sageli tõlgendatud kui ohus oleva taime hoiatussignaali: unustage mind – päästke end! Kuid Amsterdami Vrije Ülikooli (VU) ja Oxfordi Ülikooli teadlaste uus uuring viitab, et see tõlgendus võib olla liiga naiivne.

Tagasi üles