Need konkurentsieelised, mis Euroopal majanduskasvuks olid, sealhulgas odav energia Venemaalt ning odav tööjõud ja tooraine Hiinast, on tänaseks kadunud. Sellest tulenevalt peab Euroopa leidma uue suuna, vähendama sõltuvusi kolmandatest riikidest ning laiendama oma koostööpartnerite ringi.
Konkurentsivõime kompass
Konkurentsivõime kompass, mis käib välja konkreetse tegevusplaani, põhineb Itaalia endise peaministri ja Euroopa Keskpanga juhi Mario Draghi poolt eelmisel aastal koostatud raportil. Kompassis on välja toodud järgmised võtmevaldkonnad:
Innovatsioonilõhe vähendamine: Euroopa Liidul on tugev ühtne siseturg, stabiilne õiguslik raamistik ja kõrge kvalifikatsiooniga tööjõud, kuid tuleb ületada struktuursed takistused, mis aeglustavad uute tehnoloogiate ja ideede turule jõudmist.
Roheleppe ja konkurentsivõime plaani lõimimine: Euroopa Liidu kaubandus-, konkurentsi- ja tööstuspoliitika tuleb panna paremini toetama puhtale tööstusele ja tehnoloogiatele üleminekut. Samuti peab veelgi kiirenema puhtale energiale üleminek, kuivõrd Euroopa sõltuvus imporditud fossiilkütustest on jätkuvalt suur ning kõrged energiahinnad, eriti võrreldes USA ja Hiinaga, nõrgestavad Euroopa konkurentsivõimet.
Euroopa julgeoleku tugevdamine: Euroopa Liidu majanduspoliitikas peab paremini arvesse võtma julgeolekukaalutlusi ja vähendama sõltuvusi kolmandatest riikidest. See tähendab muu hulgas Euroopa Liidu kaitsekoostöö tugevdamist, kaubanduspartnerite ringi laiendamist ning kriisideks valmisoleku tõhustamist, seda kliimamuutustega kohanemisest kuni esmatähtsate ravimite olemasolu kindlustamiseni.
Bürokraatia lihtsustamine: Paljudele ettevõtetele, eriti väiksematele, tekitavad keerukad aruandlus- ja regulatiivnõuded liigse koormuse. Komisjoni eesmärk on lihtsustada ka keskkonna- ja kestlikkuse aruandlust, võimaldades ettevõtetel keskenduda puhtale majandusele üleminekul innovatsioonile ja kasvule.