Teaduse aastapreemiate laureaadid
Valdis Laan Tartu Ülikoolist, loodusteaduste valdkond, tööde tsükkel «Poolrühmad, ringid ja kategooriad»
Matemaatika üks tähtsamaid alustalasid on algebra. Ilma tulemusteta algebras ei oleks meil kaasaegseid teadmisi universumi ehitusest, internetti, tehisintellekti koos populaarsete tekstirobotitega ega ka Eesti e-riiki koos turvalisust tagavate krüptograafiliste lahendustega. Selle olulise teadusvaldkonna arengus on oma panus ka Eesti teadlastel eesotsas professor Valdis Laanega.
Joosep Pata keemilise ja bioloogilise füüsika instituudist, loodusteaduste valdkond, tööde tsükkel «Masinõppel põhinev suurandmete rekonstrueerimine osakestefüüsikas».
Joosep Pata on Eestis käivitanud uue uurimissuuna, mis keskendub osakestefüüsika suurandmete töötlemiseks vajalike algoritmide arendamisele masinõppe meetoditega.
Marina Semtšenko Tartu Ülikoolist, loodusteaduste valdkond, tööde tsükkel «Taimede ja mullaorganismide interaktsioonide mitmekesisus ja roll ökosüsteemide toimimises».
Semtšenko tööde tsükkel keskendub taimede ja mullaorganismide omavahelistele interaktsioonidele alates mikro- ja lõpetades globaalse tasemega ning toob esile seni vähe uuritud aspekte taimede põhilistest elustrateegiatest.
Ilona Oja Acik, Malle Krunks, Nicole Spalatau, Atanas Katerski Tallinna Tehnikaülikoolist, tehnika ja tehnoloogia valdkond, tööde tsükkel «Anisotroopsetel õhukesekilelistel absorbermaterjalidel põhinevad päikeseelemendid: disain ja säästlike tehnoloogiate arendus».
Professor Ilona Oja Aciku uurimisrühma võib pidada anisotroopsete absorbermaterjalide ja nendel põhinevate uute materjalide ja päikeseelementide väljaarendamises üheks teerajajaks Euroopas. Tema juhtimisel on Eesti materjaliteadlased andnud originaalse panuse tuleviku päikesepaneelide tehnoloogiasse.
Elin Org, Kreete Lüll, Oliver Aasmets, Kertu Liis Krigul Tartu Ülikoolist, arsti- ja terviseteaduste valdkond, tööde tsükkel «Soole mikrobioomi seosed tervisega – uus perspektiiv terviseuuringutes».