Saada vihje

Hiina rakubioloogid: meil sündis laps ja jäi ellu vaid kahelt isalt saadud rakkudest

Copy
Kahe isase vanemaga järglast ei ole looduses kunagi täheldatud, kuid nüüd elab selline loomake Hiinas, kus teadlased lõid ta tüvirakutehnoloogiat kasutades.
Kahe isase vanemaga järglast ei ole looduses kunagi täheldatud, kuid nüüd elab selline loomake Hiinas, kus teadlased lõid ta tüvirakutehnoloogiat kasutades. Foto: Pixabay / CC0 Public Domain

Hiina teaduste akadeemia (Chinese Academy of Science ehk CAS) molekulaarbioloog Zhi-kun Li ja tema uurimisgrupp kasvatasid emasloomata hiire, kasutades täpset tüvirakkude tehnoloogiat.

See pole esimene kord, kui teadlased on loonud kahe isasvanemaga hiire. 2023. aastal õnnestus Jaapani teadlastel sarnane katse, kuid kasutades teistsugust tehnikat. Varasemad katsed muuta isaslooma tüvirakke munarakkudeks on aga enamasti läbi kukkunud – sündinud järglased on olnud elujõuetud ning kannatanud ränkade arenguhäirete all.

Hiinas loodud «bi-isased» hiired on selles erand. Kuigi nad ei suuda ise järglasi saada, on nad varasemate katsetega võrreldes tunduvalt tervemad – neil ei esine saatuslikke toitumis- ega hingamisprobleeme. Siiski ei jõudnud umbes pooled nende pesakonnakaaslastest täiskasvanuikka ning ligi 90 protsenti eluvõimelistest embrüotest ei arenenud sünnini. See näitab, et meetodi tõhusust saab veelgi parandada.

Tagasi üles