Eestimaa Looduse Fondi (ELF) välja antava noore looduskaitsja 2024. a. auhinna pälvis Tartu Ülikooli vooluveekogude ökoloogia nooremteadur ja Keskkonnaameti ekspert Jürgen Karvak. Laureaat on Eesti üks parimaid jõgede ja ojade eksperte, ühtlasi silmapaistev teaduse populariseerija, elupaikade taastamise eestvedaja ning rattasõidu eestkõneleja.
Noore looduskaitsja auhinna pälvis vooluveekogude uurija ja kaitsja Jürgen Karvak
Jürgen Karvak on juba aastaid aktiivselt looduskaitselistes tegevustes kaasa löönud ja neid ise korraldanud - seda tihtilugu õhinapõhiselt ning tudengeid ja kooliõpilasi kaasates. Tema eestvõtmisel on tervendatud vooluveekogusid ja nende kaldaäärseid nii kaitsealadel kui ka linnakeskkonnas. Näiteks on Jürgen korraldanud Jänijõe loogelisemaks taastamise talguid, samuti taastanud Jaamamõisa oja Tartus ja andnud koostöös maastikuarhitektidega nõu linnavooluveekogude looduslähedasemaks muutmiseks. Ühtlasi veab Jürgen eest teadusprojekti, mis uurib paisude mõju kalapopulatsioonidele, ning koostab Keskkonnaameti eksperdina Eesti jõgede tegevuskava. ELFis on ta aidanud analüüsida, kuidas angerja käekäiku parandada.
Jürgen Karvaku kandidatuuri esitas Tartu Ülikooli loomaökoloogia professor Tuul Sepp. «Jürgen on üks aktiivsemaid ja tublimaid noori teadlasi ja looduskaitsjaid, keda ma tean. Tema omakasupüüdmatus ning missioonitunne on silmapaistvad, ning pean teda ka enda jaoks suureks eeskujuks. Kuigi olen praegu Jürgeni juhendaja doktorantuuris, siis olen kindel, et olen temalt õppinud vähemalt sama palju kui tema minult,» nentis Sepp.
Jürgen on suurepärane teaduse populariseerija. Ta on selgitanud veenvalt ja järjepidevalt vooluveekogude rolli nii mitmetel enda korraldatud avalikel ja õnnestunud seminaridel, talgutel, filmiõhtutel, kohtumistel ametnikega, meedias kui ka enda loodud Facebooki grupis «Vooluvete huvilised». Ta juhendab ja õpetab aktiivselt kooliõpilasi ja tudengeid. Samuti on Jürgen Tartu Rattaliiklejate Seltsi üks algatajaid ja eestvedajaid.
Auhinna andis laureaadile ELFi sünnipäeval üle organisatsiooni juht Tarmo Tüür, kes tunnustas nii Jürgen Karvakut kui ka teisi silmapaistvaid noori keskkonnakaitsjaid, kelle kandidatuur auhinnale esitati. «Eestis on ainulaadne loodus, mis väärib uurimist, kaitsmist ja tutvustamist. Suur rõõm on näha Jürgeni ja teiste auhinnale esitatud noorte teadlaste, ametnike ja vabatahtlike entusiasmi ja pühendumust. See annab kindlust tulevikuks,» rääkis Tüür.
Noore looduskaitsja auhinda antakse välja alates 2005. aastast eesmärgiga toetada elujõulise ja aatelise looduskaitse püsimist Eestis läbi põlvkondade. Sel aastal esitati konkursile 11 kandidaati. Auhinna pälvija otsustas ELFi kokku kutsutud žürii, kuhu kuulusid tänavu Tarmo Tüür, Pille Tomson, Liisa Rennel, Bert Rähni ning Kaja ja Aleksei Lotman. Auhinnaga kaasneb 1000-eurone stipendium ning ehtekunstnik Kertu Tubergi loodud rinnamärk. Auhinnafondi panid välja NaTourEst, Eesti Loodusturismi Ühing ja Eestimaa Looduse Fond.
Varasematel aastatel on auhinna pälvinud Liisa Rennel, Indrek Sell, Polina Degtjarenko, Ott Luuk, Madis Leivits, Lennart Lennuk, Virve Sõber, Annely Holm, Riho Kinks, Aveliina Helm, Renno Nellis, Indrek Tammekänd, Ulvar Käärt, Murel Truu, Tarvo Valker, Marek Sammul, Peep Mardiste ning Asko Lõhmus.