Saada vihje

Soomes loodi kiip, mis tuvastab materjale või isegi haigusi – ja see tuleb meie mobiilidesse

Copy
Aalto ülikooli teadlased on suutnud suure laboriseadme - spektromeetri suruda väikese kiibi sisse, nii et see mahuks nutitelefoni. Kas sellest saab uus Soome Nokia?
Aalto ülikooli teadlased on suutnud suure laboriseadme - spektromeetri suruda väikese kiibi sisse, nii et see mahuks nutitelefoni. Kas sellest saab uus Soome Nokia? Foto: Aalto Ülikool / Faisal Ahmed ja Andreas Liapis

Kujuta ette nutitelefoni, mis suudab lihtsasti diagnoosida haigusi, tuvastada võltsravimeid või hoiatada riknenud toidu eest. Spektraalanalüüs on võimas meetod, mis tuvastab laborites materjale analüüsides nende koostoimet valgusega, paljastades palju rohkem detaile, kui inimese silm kunagi näha suudaks. Nüüd võib see võime jõuda Soome teadlaste abiga ka meie nutitelefonidesse.

Traditsiooniliselt on spektraalanalüüsi tehnoloogia vajanud mahukaid ja kalleid süsteeme, mida leiab laboritest ja tööstusettevõtetest. Aga mis oleks, kui see võimekus kahandataks nii pisikeseks, et mahuks nutitelefoni või mõnesse kantavasse seadmesse?

Soome Aalto Ülikooli teadlased on ühendanud miniatuurse riistvara arendamise ja arukad algoritmid, et luua võimas tööriist, mis on kompaktne, odav ning võimeline lahendama reaalseid probleeme näiteks tervishoius, toiduohutuses ja autonoomses juhtimises. Uurimistöö tulemused on avaldatud ajakirjas Science Advances.

Tagasi üles