Skip to footer
Saada vihje

Hollandi F-35 hävitajad liitusid Baltic Sentry missiooniga

F-35 hävitajad lendamas üle HNLMS Trompi fregati.

NATO ülemjuhatus Euroopas (Supreme Headquarters Allied Powers Europe ehk SHAPE) kinnitas, et neli Hollandi F-35A varghävitajat osalevad nüüd ka Baltic Sentry missioonis. Selle missiooni eesmärk on tagada kriitilise tähtsusega veealuse infrastruktuuri turvalisus Läänemere piirkonnas. Hävitajad viibisid Eestis juba varem osana NATO Balti õhuturbe missioonist.

Hollandi kaitseministeerium avaldas sel nädalal fotod, kus Hollandi Kuningliku Õhuväe (RNLAF) F-35 hävitajad lendavad üle kahe Läänemere missioonil Baltic Sentry osaleva Hollandi laeva – fregati HNLMS Tromp ja hüdrograafilise uurimislaeva HNLMS Luymes. Kuigi need laevad osalevad Baltic Sentrys, ei olnud varem kinnitatud, et ka hävitajad missiooni otseselt toetavad.

SHAPE teatas, et Baltic Sentry keskendub Läänemerel ohutegurite tuvastamisele, ennetamisele ja leevendamisele, sealhulgas merepõhja kriitilise infrastruktuuri kahjustamise tuvastamisele. Selleks kasutatakse nii merepatrulli kui ka F-35 hävitajaid, mis suudavad kiiresti koguda informatsiooni õhus ja merel.

F-35 varghävitajad ja NATO laevad missioonil

Hollandil on alates detsembri algusest Ämari lennubaasis neli F-35 hävitajat. Need osalevad rotatsioonipõhises Balti õhuturbe missioonis, mille käigus NATO õhuväed patrullivad Leedu ja Eesti õhuruumis, kuna Balti riikidel puuduvad oma lahinglennukid.

Neli F-35 hävitajat saabusid Ämari lennubaasi 29. novembril.

Balti õhuturve tähendab peamiselt Venemaa relvajõudude lennukite visuaalset tuvastamist. Need lennukid lendavad sageli Kaliningradi ja Venemaa mandriosa vahel NATO õhuruumi läheduses ilma transpondereid kasutamata või lennuplaani esitamata. NATO hävitajad on valmis sellistes olukordades kiiresti reageerima.

Nüüd täidavad Hollandi F-35d oma ülesandeid Baltic Sentry missioonil, mis algas sel nädalal vastusena Läänemere põhjas tehtud võimalikule sabotaažiaktile. Detsembri lõpus kahjustati Eesti ja Soome vahel Estlink 2 veealust elektrikaablit ja nelja telekommunikatsioonikaablit. Juhtumi keskmes on Venemaaga seotud naftatanker Eagle S, mille pardalt leiti luureseadmeid.

Sarnaseid sabotaaže kahtlustatakse ka Saksamaa ja Rootsi vahel kulgeva sidekaabli ning Rootsi ja Leedu vahelise Norbalti elektrikaabli puhul. Väidetavalt oli kahjustuste keskmes Hiina kaubalaev Yi Peng 3, mis tegutses kaablite läheduses nende kahjustamise ajal.

Hollandi merepatrull ja F-35 hävitajaid suudavad kiiresti koguda informatsiooni õhus ja merel.

Baltic Sentry missioon ja Hollandi panus

Baltic Sentry missiooni eesmärk on jälgida ja kaitsta veealuseid energia- ja andmesidekaableid. Selleks kasutatakse peamiselt NATO laevu ja mehitamata droonpaate, millest 20 lähinädalatel saabuvad.

Hollandi panus missiooni hõlmab hüdrograafilist uurimislaeva HNLMS Luymes, mis juhib NATO 1. miinitõrjegruppi, ja fregatti HNLMS Tromp, mis on mereväemissiooni lipulaev. Järgmisel nädalal liitub nendega miinitõrjelaev HNLMS Schiedam. Need alused plaanitakse hoida missioonil kuni veebruari lõpuni. Lisaks Hollandi laevadele on NATO missiooniga liitunud Soome raketikaater Pori ja Rootsi korvett Visby.

Hollandi HNLMS Tromp, HNLMS Luymes ja F-35 hävitaja.

F-35 hävitajad lisavad missioonile erilise mõõtme. Need on varustatud elektroonilise luure kogumise võimekusega, mis võimaldab tuvastada kahtlast tegevust merel ja selle kohal. Lisaks suudavad hävitajad kiiresti reageerida võimalikule ohule, lennates kahtlaste laevade kohal ja tehes madallende, et demonstreerida NATO kohalolekut.

Läänemere veealust infrastruktuuri kaitseb ka tehintellekt

Lisaks F-35 elektroonilistele luurevõimalustele rakendab NATO Baltic Sentry missioonil ka Suurbritannia juhitud Ühise Ekspeditsiooniväe (Joint Expeditionary Force ehk JEF) tehisintellekti võimekusi. See süsteem loodi kriitilise veealuse infrastruktuuri kaitsmiseks ning kasutab tehisintellekti, et analüüsida erinevatest allikatest pärit andmeid, sealhulgas laevade positsioonide edastamiseks mõeldud automaatse identifitseerimissüsteemi (AIS) andmeid. Tehisintellekti abil hinnatakse iga aluse potentsiaalset ohtu, mis siseneb NATO aladele.

F-35: Hollandi õhuväe uus tegija

Hollandi kuninglik õhuvägi (RNLAF) teatas eelmisel aastal, et F-35 hävitajad on saavutanud täieliku operatiivvõimekuse. See tähendab, et varghävitajad täidavad nüüd kõiki ülesandeid, mida varem täideti F-16 lennukitega, sealhulgas ka tuumalöögivõimeid. Holland loobus oma viimastest F-16 lennukitest ametlikult 2023. aasta septembris pärast 45 aastat kestnud teenistust.

Kuid Läänemere piirkonnas paikneva nelja Hollandi F-35 hävitaja kättesaadavus jääb siiski piiratuks. Lisaks regulaarsetele Balti õhuturbe ülesannetele võib Baltic Sentry vajadusel nõuda täiendavaid hävitajaid patrullimiseks ja jälgimiseks. Sel juhul tuleks appi kutsuda teised piirkonnas asuvad NATO õhuväed või kasutada Hollandi õhubaasides paiknevaid F-35 hävitajaid.

F-35

Kuigi Hollandi varghävitajate arv on piiratud, annavad F-35d Baltic Sentry missioonile olulise panuse. Lisaks NATO mereväe kohaloleku nähtavaks muutmisele suurendavad need hävitajad märkimisväärselt operatsiooni olukorrateadlikkust.

Stealth-hävitajad pakuvad NATO-le kiirreageerimisvõimet ja kõrgtehnoloogilist luureanalüüsi, rõhutades alliansi pühendumust kaitsta Läänemere piirkonna kriitilist veealust infrastruktuuri sabotaaži ja destabiliseerivate tegevuste eest.

Allikas: TheWarZone 

Kommentaarid
Tagasi üles